RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbliża się 70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Suchowoli i Okopach

Ks. Jerzy Popiełuszko (fot. Wikimedia Commons/ Andrzej Iwański )
Ks. Jerzy Popiełuszko (fot. Wikimedia Commons/ Andrzej Iwański )

Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczną się w sobotę w Suchowoli w woj. podlaskim. Dwudniowe uroczystości odbędą się również w Okopach – rodzinnej wsi kapłana, gdzie urodził się 14 września 1947 roku.

Uroczystości rozpoczną się w południe przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Godzinę później zaplanowano pokaz sprzętu służb MSWiA w liceum w Suchowoli i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej. O 14:00 zaczną się uroczystości w liceum, a o godz. 18:00 – msza święta w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła.

W uroczystościach weźmie udział minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, pełniący obowiązki szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek.

Uroczystości w Suchowoli i Okopach

Obchody 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczną się w sobotę w Suchowoli w woj. podlaskim. Dwudniowe uroczystości odbędą się również w Okopach – rodzinnej wsi kapłana, gdzie urodził się 14 września 1947 roku.

W niedzielę, w Okopach na grobie rodziców księdza Jerzego Popiełuszki delegacje złożą kwiaty. Następnie obchody przeniosą się przed dom rodzinny kapłana, gdzie po wystąpieniach oficjalnych odprawiona zostanie msza święta. Odbędzie się także koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz występ Marcina Stycznia wraz z zaproszonymi artystami. Uroczystości zakończy zwiedzanie rodzinnego domu kapłana.

Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczną się w sobotę w Suchowoli w woj. podlaskim. Dwudniowe uroczystości odbędą się również w Okopach – rodzinnej wsi kapłana, gdzie urodził się 14 września 1947 roku.

Pięć lat temu ks. Jerzy Popiełuszko został uznany za męczennika za wiarę

Legendarny kapelan „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki w 1984 roku – w sobotę mija pięć lat od...

zobacz więcej

Msze za Ojczyznę

Od 1980 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko pełnił posługę w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Był kapelanem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał w kościele w kościele św. St. Kostki comiesięczne Msze za Ojczyznę, podczas których wygłaszał patriotyczne kazania. Msze gromadziły tysiące ludzi. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów „Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym nienawiści do przeciwników. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany.

Porwanie i zabójstwo

18 października 1984 roku ksiądz Popiełuszko wracał do Warszawy, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Jego samochód zatrzymali funkcjonariusze bezpieki, przebrani w mundury drogówki. Uprowadzili kapłana wraz z jego kierowcą, któremu udało się uciec. Niedługo potem ksiądz Jerzy został zamordowany. Wkrótce po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza, zakończony wyniesieniem na ołtarze przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku.

Ksiądz Jerzy błogosławiony

Papież Polak wielokrotnie wspominał kapłana w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. We Włocławku w 1991 roku podkreślił, że ksiądz Jerzy poprzez ofiarę z życia na stałe zapisał się w historii Europy.

źródło:
Zobacz więcej