RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Przez internet i bez testów. Finowie łatwiej sięgną po broń

W ostatnich latach w Finlandii liczba wydawanych pozwoleń na broń zmniejsza się (fot. Scott Olson/Getty Images)
W ostatnich latach w Finlandii liczba wydawanych pozwoleń na broń zmniejsza się (fot. Scott Olson/Getty Images)

Wnioski o pozwolenia na broń palną będzie można w Finlandii składać przez internet, bez wizyty na posterunku policji. Nie trzeba też będzie przechodzić testów predyspozycji. Prezydent Sauli Niinisto podpisał nowelizację prawa w tym zakresie.

Mają 800 tys. sztuk broni, w dużej części muzealnej. Zyskają prawo do samoobrony

Legalni posiadacze broni palnej w Czechach będą mogli niedługo zrobić z niej użytek w razie ataku terrorystycznego lub innej sytuacji zagrażającej...

zobacz więcej

Zmiana przepisów ma na celu przyspieszenie procedury ubiegania się o pozwolenie na broń, a także zmniejszenie biurokratycznych obciążeń służb.

Wnioski elektroniczne będzie można składać od grudnia 2018 r. Do tego czasu o broń będzie można ubiegać się w tradycyjny sposób, czyli przedstawiając niezbędne dokumenty na posterunku policji, ale zgodnie z nowym prawem już od grudnia tego roku będzie można to zrobić w dowolnym miejscu na terenie kraju, a nie tylko w miejscu zamieszkania.

Według resortu spraw wewnętrznych zmiana procedury nie wpłynie na kwestie związane z bezpieczeństwem. Dzięki zmianom wnioski mają być rozpatrywane bardziej wnikliwie, z lepszym wykorzystaniem dotychczasowych informacji, jakie mają urzędnicy o zainteresowanym.

Przestępcza przeszłość wyklucza

„Rz”: łatwiejszy dostęp do broni dla Polaków? BBN na tak

Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pozytywnie ocenia projekt ustawy, którą przedłożył klub Kukiz'15. Z kolei sceptyczne jest MSWiA –...

zobacz więcej

Podstawowe wymagania związane z prawem do posiadania broni palnej nie zmienią się. Przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia jest np. przeszłość przestępcza lub nadużywanie środków odurzających.

Aby ubiegać się o pozwolenie na broń, trzeba mieć ukończone 18 lat (w przypadku pistoletów i rewolwerów – 20 lat) i odpowiedni stan zdrowia. Trzeba także uzasadnić powód nabywania praw do posiadania broni. Takim celem może być łowiectwo, hobby strzeleckie, kolekcjonerstwo, realizacja rekonstrukcji historycznych czy prowadzenie szkoleń. Możliwe są także inne przeznaczenia, np. wykorzystanie broni na planie zdjęciowym. Pozwolenie jest także potrzebne do przechowywania i przewozu broni.

Wyniki testów predyspozycji – nieprzydatne

Zgodnie z nowym prawem ubiegający się o pozwolenie nie będą jednak musieli przechodzić testów predyspozycji do posługiwania się bronią. Według ministerstwa spraw wewnętrznych ich wyniki nie były przydatne i nie stanowiły decydującego kryterium przy przyznawaniu pozwolenia na broń. „Podstawą decyzji negatywnych były inne informacje posiadane przez policję” – wskazał resort, komentując przyjęcie nowego prawa.

Mistrz olimpijski w strzelectwie nie dostał pozwolenia na... broń

Wielki pech Chorwata Giovanniego Cernogoraza. 32-letni mistrz olimpijski w strzelectwie nie dostał pozwolenia na broń przez co nie poleciał na...

zobacz więcej

Według policyjnych statystyk w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii zarejestrowanych jest ok. 1,5 mln sztuk broni osobistej. Najwięcej jest broni myśliwskiej. Pistoletów i rewolwerów jest ok. 220 tys.

W niektórych mniejszych miejscowościach na jednego mieszkańca przypada więcej niż jedno pozwolenie na broń. W największych miastach statystycznie pozwolenie ma średnio co dziesiąta osoba.

Liczba wydawanych pozwoleń coraz mniejsza

W ostatnich latach liczba wydawanych pozwoleń na broń zmniejsza się. Przykładowo w 2010 r. wydano 70 tys. pozwoleń, a latach 2015 i 2016 po ok. 57 tys. Jedną z przyczyn jest wnikliwe rozpatrywanie wniosków (i zaostrzenie kryteriów po strzelaninach w dwóch fińskich szkołach w 2007 r. i 2008 r., kiedy zginęło 20 osób). Oprócz tego w ostatnim czasie obserwuje się mniejsze zainteresowanie myślistwem wśród młodszego pokolenia Finów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej