RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nikogo nie można odwołać. No błagam”. Rusza kampania „Sprawiedliwe sądy”

Szybsze postępowania, wszyscy równi wobec prawa, sprawiedliwe i niezawisłe sądy – to główne kierunki zmian, o które walczy polski rząd. Dzięki kampanii „Sprawiedliwe sądy” mamy dowiedzieć się, po co ta reforma i jak ma zostać przeprowadzona.

Premier: My nie chcemy, żeby było tak, jak było, my chcemy, żeby było inaczej

– Chcemy dogłębnych zmian w systemie sprawiedliwości, bo tego potrzebują Polacy; chcemy przypomnieć, jakiej chcemy sprawiedliwości w Polsce, a jaka...

zobacz więcej

W sieci pojawiły się już strony internetowe: takjakbylo.pl i sprawiedliwesady.pl. To część kampanii informacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej, która chce Polakom i obserwatorom za granicą przybliżyć szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości. Powstał także pierwszy spot internetowy. W krótkim filmie, który został wyemitowany po raz pierwszy w piątek, podkreślono, że aż 81 proc. Polaków popiera reformę sądownictwa. Szczegóły kampanii przedstawili wspólnie premier Beata Szydło i władze Polskiej Fundacji Narodowej. Cezary Jurkiewicz, prezes Fundacji i szefowa rządu zgodnie podkreślali, że celem akcji jest przekazywanie prawdy o tym, co dzieje się w naszym kraju.

Celem kampanii Polskiej Fundacji Narodowej jest wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

„Kampania informacyjna, o której mowa, ma na celu ochronę wizerunku Polski przez pryzmat udanych reform dokonywanych po 2015 r.” – poinformowała w komunikacie Polska Fundacja Narodowa. Jak podkreślono, działania podjęte przez fundację włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami.

„Traktuję te weta, jak normalny element docierania się stanowisk w demokracji”

– Naszym obowiązkiem jest rozmowa ze społeczeństwem na temat reformy sadownictwa. Kampania komunikacyjna ma na celu przedstawianie naszych...

zobacz więcej

Niech zostanie tak jak było?

Kampania „Sprawiedliwe sądy” ma się toczyć w telewizji i internecie, ale też na ulicach, gdzie pojawiły się pierwsze billboardy z hasłem „Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?” i odniesieniem do strony internetowej takjakbylo.pl. Na Facebooku i Twitterze powstały profile „Sprawiedliwe sądy”, a na YouTube – dedykowany kanał.

Obie witryny internetowe: takjabylo.pl i sprawiedliwesady.pl są identyczne i mają kilka zakładek, m.in. na temat założeń reformy wymiaru sprawiedliwości. Można tam przeczytać o potrzebie przyspieszenia postępowań sądowych, zapewnieniu równości „wszystkich wobec prawa” i „prawdziwej niezawisłości sędziów”.

Rekordowa sprawa trwa 33 lata

„Ryba psuje się od głowy - nie będzie realnej naprawy wymiaru sprawiedliwości bez zmian organizacyjnych i personalnych w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym” - czytamy w zakładce „Sprawiedliwe i niezawisłe sądy”.

„Rekordowa sprawa w polskim sądownictwie - trwa przynajmniej 33 lata” - podaje strona sprawiedliwesady.pl. W zakładce „zagranica” zamieszczono z kolei krótkie adnotacje, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w innych krajach Europy.

źródło:
Zobacz więcej