RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zabójca Polaka z Harlow skazany na 3 lata pozbawienia wolności

W Harlow zamordowano Polaka (fot. arch.PAP/PA/Chris Radburn)
W Harlow zamordowano Polaka (fot. arch.PAP/PA/Chris Radburn)

Sąd w angielskim Chelmsford skazał w piątek na trzy lata pozbawienia wolności w ośrodku dla nieletnich 16-latka, który zabił 40-letniego Polaka, Arkadiusza J. w Harlow w sierpniu ub.r. Nastolatek został uznany winnym nieumyślnego zabójstwa.

15-latek podejrzany ws. śmierci Polaka w Harlow zwolniony za kaucją

Policja z Harlow w hrabstwie Essex przesłuchała w piątek głównego podejrzanego o spowodowanie śmierci 40-letniego Polaka, Arkadiusza J., i po raz...

zobacz więcej

Decyzja sędzi jest następstwem wydanego w sierpniu jednomyślnego wyroku ławników, którzy uznali, że 16-latek zaatakował mężczyznę bez zamiaru spowodowania jego śmierci. Jednocześnie odrzucili linię obrony, że chłopiec działał w samoobronie, obawiając się agresji ze strony grupy Polaków. Ze względu na to, że sprawca jest nieletni, jego tożsamość będzie nadal chroniona.

Do zdarzenia doszło w sierpniu ubiegłego roku na placu The Stow w miejscowości Harlow. Tuż przed północą wywiązała się tam sprzeczka między trzema Polakami, którzy jedli pizzę i pili alkohol, a grupą zakapturzonych nastolatków. Według ustaleń policji w trakcie kłótni 40-letni Arkadiusz J. został silnie uderzony w tył głowy przez jednego z napastników. Dwa dni później zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Sąd uznał, że nie ma wystarczająco mocnych dowodów, które potwierdzałyby, iż zabójstwo miało charakter nienawiści na tle narodowościowym wobec Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej