Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski

Agencja Moody's, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, podała w piątek w komunikacie, że 8 września nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. W maju agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Moody's podnosi prognozę wzrostu PKB Polski

Agencja Moody's podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w bieżącym roku z 3,2 procent do 4,3 procent. „Silniejszy od oczekiwań wzrost w Polsce oraz...

zobacz więcej

„W dniu 8 września 2017 r. agencja ratingowa Moody's nie dokonała rewizji ratingu Polski oraz nie opublikowała raportu kredytowego nt. Polski. Tym samym ocena ratingowa Polski pozostała niezmieniona na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą stabilną” – podało Ministerstwo Finansów w komentarzu do piątkowej decyzji agencji.

Decyzje dotyczące ratingu są brane pod uwagę przez inwestorów na całym świecie i mają wpływ na wartość waluty ocenianego kraju.

Agencja Moody's to ta z wielkiej trójki, która najdłużej nie zmieniła raitingu Polski. Ostatni raz Moody's zrobił to w 2002 r. Wówczas agencja podniosła Polsce ocenę do poziomu A2 z perspektywą stabilną. Później dopiero w maju 2016 r. agencja zdecydowała o zmianie perspektywy ratingu na negatywną. Po roku od tej decyzji – w maju 2017 r. – Moody's wycofał się z negatywnej perspektywy i znów podniósł ją do stabilnej.

Kilka dni temu analitycy agencji zdecydowali o podwyższeniu prognozy tego, jak ich zdaniem będzie rosła polska gospodarka w tym roku. Moody's podniósł swoje przewidywania aż o ponad jeden punkt procentowy. Przyznał, że polska gospodarka wyraźnie przyspieszy w tym roku, urośnie powyżej 4 proc.

Mateusz Morawiecki: bank JP Morgan Chase otworzy siedzibę w Polsce

Bank JP Morgan Chase chce ulokować w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib – poinformował w Nowym Jorku wicepremier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

Dobre sygnały

– Bardzo dobrym sygnałem jest ta skokowość zmiany prognozy Moody's, bo poprzednia była na poziomie 3,2 proc. Rzadko się zdarza, żeby aż tak gwałtownie prognozy były podnoszone. To sygnał, który poszedł na cały świat, że polska gospodarka nie tylko ma się dobrze, ale że się rozwija – powiedział w piątek rano wicepremier Mateusz Morawiecki.

To, co jednak najbardziej przykuwa uwagę inwestorów w raportach agencji ratingowych, to oceny wiarygodności kredytowej, czyli przewidywania agencji co do zdolności oddawania pieniędzy, jakie pożycza dane państwo. Pod tym względem Moody’s oceniana Polskę najwyżej ze wszystkich trzech agencji.

W swoich poprzednich raportach analitycy Moody's obawiali się o przyszłość polskich finansów publicznych po obniżeniu wieku emerytalnego, jednak rządowi udało się uszczelnić system podatkowy i uzyskać dzięki temu dodatkowe fundusze.

Oczekiwanie na decyzję

Moody's kilkakrotnie krytykował ustawę, która miała przewalutować kredyty frankowe. Zdaniem agencji mogłoby to uderzyć w system bankowy i odbić się negatywnie na całej gospodarce. Ten pomysł nie został jednak zrealizowany, a projekty, jakie znalazły się w parlamencie, są łagodniejsze niż pierwotne plany.

Czynnikiem mającym wpływ na rating jest także stosunek zadłużenia ocenianego kraju do całej jego gospodarki. Jeszcze kilka miesięcy temu agencje ratingowe obawiały się, że przez zwiększone wydatki Polska przekroczy próg 3 proc. PKB. Uszczelnienie systemu podatkowego i przyspieszenie gospodarki sprawiło, że w budżecie jest dużo więcej pieniędzy niż planowano, więc agencja Moody's obniżyła kilka dni temu prognozę zadłużenia do 2,5 proc.

Agencja Moody's ma wydać decyzję w sprawie ratingu po godz. 22. Może także zrezygnować z aktualizacji ratingu.

źródło:
Zobacz więcej