RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy odrzucają rozmowy nt. reparacji wojennych. „Problem został rozwiązany”

Niemcy odrzucają postulaty rozmów nt. reparacji wojennych (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy odrzucają postulaty rozmów nt. reparacji wojennych (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert powiedział w Berlinie, że nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować zrzeczenie się reparacji przez Polskę w 1953 roku. Tym samym Niemcy zdecydowanie odrzucają polskie postulaty dot. rozmów na temat reparacji wojennych.

Bilion dolarów reparacji od Niemiec? Waszczykowski: może i jeszcze więcej

– Powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie...

zobacz więcej

– Z naszego punktu widzenia problem został rozwiązany w sensie politycznym i prawnym – stwierdził rzecznik niemieckiego rządu.

Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że reparacje wojenne należą się Polsce i państwo polskie ma prawo się o nie upominać. Dodała, że oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie zostanie ogłoszone wtedy, gdy zostanie podjęta decyzja polityczna, że będziemy występować o reparacje. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział wcześniej, że wartość reparacji może wynieść 840 miliardów euro.

Zgodnie z decyzją konferencji w Poczdamie, Polsce miała przypaść część reparacji wojennych wypłaconych przez Niemcy Związkowi Radzieckiemu. Polska Rzeczpospolita Ludowa zrzekła się reparacji w 1953 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej