„Nie byli modelowo przystojni, ale mieli iskrę w oku”. 40 lat kultowej „Sondy”

40 lat temu został wyemitowany pierwszy odcinek (fot. arch.TVP/Zygmunt Januszewski)

Dwóch okularników, skromne studio i najprostsze rekwizyty – tyle wystarczyło, by wyjaśniać najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe w sposób, który przykuwał uwagę widzów. 40 lat temu, 8 września 1977 roku, na antenie TVP wyemitowany został pierwszy odcinek kultowego programu „Sonda”.

Śmierć twórców „Sondy”

zobacz więcej

Formuła audycji nie była w owych czasach szczególnie ciekawa. Zwykle w studiu zasiadali naukowcy i eksperci, a ich wypowiedzi były ilustrowane krótkimi materiałami zagranicznymi. Pomysł, by przed kamerą posadzić fizyka Andrzeja Kurka i humanistę Zdzisława Kamińskiego, okazał się za to strzałem w dziesiątkę. Obaj panowie od początku świetnie się uzupełniali.

Dekoracje były skromne, a dialogi niewyreżyserowane. – Improwizowali, ale zawsze mieli świetne pomysły na zilustrowanie omawianych zjawisk. Na przykład rzucali piłeczką, by zobrazować promienie laserowe – wspominała Wanda Konarzewska, tworząca wówczas programy naukowe w TVP. Materiały filmowe zdobywali bezpłatnie poprzez ambasady, przedstawicielstwa handlowe lub prywatne kontakty.

Sukces od pierwszego odcinka

Program, tworzony bardzo niskim kosztem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Powstało prawie sześćset odcinków, a ich oglądalność sięgała 20 procent.

– Sukces zbudowano na osobowościach i kreatywności prowadzących. Nie byli oni modelowo przystojni, ale mieli iskrę w oku. Potrafili zarazić widzów swoją pasją – wspominała Wanda Konarzewska.

(fot. arch.TVP/Zygmunt Januszewski)

Tragiczna śmierć

29 września 1989 roku Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli w wypadku samochodowym w Raciborzu-Brzeziu, gdzie – w Raciborskiej Fabryce Kotłów „Rafako”, planowali zebrać materiały do kolejnego programu. Przyczyną czołowego zderzenia ich auta z ciężarówką prawdopodobnie była nadmierna prędkość.Ich śmierć była szokiem dla współpracowników i dla widzów. – To była straszna wiadomość. Zbyt mocno zaufali technice i kosmicznej prędkości – wspominała Wanda Konarzewska. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zostali pochowani zostali na cmentarzu w Pyrach w Warszawie.

(fot. arch.TVP/M. Stankiewicz)

Kultowa „Sonda” wraca na antenę TVP. Premiera w Dwójce w poniedziałek o godz. 21.50

Legendarny program popularnonaukowy „Sonda” po latach wraca na antenę Telewizji Polskiej. Jedna z nowości telewizyjnej Dwójki zadebiutuje na...

zobacz więcej

Powrót po latach

Po latach, w marcu ubiegłego roku, program wrócił na antenę Telewizji Polskiej. W roli prowadzącego zadebiutował dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, a z zawodu dziennikarz naukowy.

– Będę starał się szukać odpowiedzi na trzy podstawowe pytania. Skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Na pierwsze poszukam odpowiedzi w archiwach „Sondy”, kim jesteśmy dzisiaj będę opowiadał ja, o przyszłości porozmawiam z młodymi polskimi naukowcami i ludźmi niepokornymi – mówił Tomasz Rożek na antenie TVP Info.

Początkowo nadawany w TVP2, od września program został przeniesiony do TVP1. Nadawana obecnie, czwarta już seria będzie liczyć 14 odcinków. Najbliższy odcinek w niedzielę o godzinie 16.25 w TVP1

źródło:
Zobacz więcej