Polski akcent na festiwalu w Wenecji. Światowa premiera dokumentu „Książę i dybuk”

Michał Waszyński (fot. pisf.pl)

Światowa premiera polsko-niemieckiego filmu dokumentalnego „Książę i dybuk”, w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego odbyła się na festiwalu filmowym w Wenecji. To opowieść o Michale Waszyńskim – wyjątkowej i tajemniczej postaci świata kina.

Złote Lwy i owacje. Fonda i Redford uhonorowani w Wenecji

zobacz więcej

Film został zaprezentowany w festiwalowej sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema i walczy o nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej.

Jest to dokumentalna podróż śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-65), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego, „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sophią Loren i Claudią Cardinale.

Filmowe życie

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który, jak pokazują autorzy dokumentu, własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz.

Syn biednego kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski - hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował ponad 40 filmów w Polsce, m. in. „Pieśniarz Warszawy”, „Co mój mąż robi w nocy?”, „Antek policjmajster”, „Znachor”, „Włóczęgi”.

Jako żołnierz II Korpusu Polskiego Waszyński był w Egipcie i Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

Po wojnie współpracował z Orsonem Wellesem, był odkrywcą talentu Audrey Hepburn.

Fascynująca postać

Twórcy dokumentu starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.

Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film „Efekt domina” był prezentowany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród.

Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku” i współreżyserem „Efektu domina”. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

źródło:

Zobacz więcej