RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Umowy na 200 mln zł w drugim dniu targów broni

200 mln zł – to wartość umów podpisanych przez MON w drugim dniu Międzynarodowego Salonu Obronnego w Kielcach. Chcemy, by te targi były miejscem zawierania umów – powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki.

MON kupi 53 tys. karabinów Grot, w tym roku armia dostanie tysiąc sztuk

Wojsko kupi polskie karabiny dla Wojsk Obrony Terytorialnej – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Ministerstwo ma to ogłosić podczas Międzynarodowego...

zobacz więcej

Podpisane umowy dotyczą dostaw kilkuset karabinów wyborowych, lekkich pojazdów rozpoznawczych dla wojsk specjalnych, sprzętu optoelektronicznego, min narzutowych i lotniskowego urządzenia zasilającego.

– Chcemy, żeby oczy wszystkich, którzy interesują się przemysłem i armią, były zwrócone w tych dniach na Kielce. Dlatego, że to jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie - trzecie co do wielkości targi i jedne z bardziej liczących się na świecie – powiedział wiceminister obrony. – Chcemy, żeby tutaj, tak jak wszędzie na dużych targach, były zawierane kontrakty – dodał.

Podkreślił, że wartość umów zawartych przez MON na tegorocznym MSPO wyniosła ok. 700 mln zł – w środę podpisano pięć kontraktów łącznej wartości 200 mln zł, dzień wcześniej wojsko podpisało umowę o dostawie karabinków Grot za pół miliarda złotych.

Karabiny wyborowe

– Karabin wyborowy 7,62 mm Bor jest przeznaczony dla strzelców wyborowych, jest to karabin bezkolbowy, dzięki czemu jest krótszy i lżejszy – waży niespełna 6 kg, zasięg skuteczny wynosi do 1200 metrów, jest wyposażony w szynę, na której można montować różnego typu celowniki – powiedział Zbigniew Moskal z Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Karabiny tego typu już są w wyposażeniu wojska, środowa umowa dotyczy dostawy 657 karabinów do 2019 r., z tego 60 sztuk jeszcze w tym roku. Wartość umowy to prawie 24 mln zł.

Dwa miliardy na cyberbezpieczeństwo. „Kluczowy obszar obrony”

zobacz więcej

Pojazdy dla wojsk specjalnych

Do 2020 r. wojsko ma otrzymać 118 lekkich pojazdów rozpoznawczych Żmija – wybrany niedawno przez MON pojazd został po raz pierwszy zaprezentowany na MSPO – produkowanych przez konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego i firmy Concept. Dostawy trzyosobowych pojazdów przewidziano na lata 2020-22, wartość tej umowy to 90,7 mln zł.

Inna umowa dotyczy zakupu 266 lornetek noktowizyjnych i 620 kompletów gogli noktowizyjnych produkcji spółki PCO należącej do PGZ. Wartość tej umowy to 67,8 mln zł.

MON kupi od PGZ także Luzes V/N – lotniskowe urządzenie zasilające samoloty w trakcie rozruchu i sprawdzana systemów wartości blisko 2,8 mln zł. Na targach sfinalizowano też wszczęte w czerwcu postępowanie na dostawę kaset minowych z minami narzutowymi od bydgoskiej Belmy.

Za 4 mln zł wojsko kupi 160 kompletów kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123 do ustawiania pól minowych. Mina wyposażona jest w ładunek kumulacyjny oraz zapalnik niekontaktowy z samolikwidacją i samoneutralizacją. Mina eksploduje, kiedy przejeżdża nad nią pojazd bojowy lub po upływie zaprogramowanego czasu samolikwidacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej