Od Monteverdiego po Moniuszkę. 52. Festiwal Wratislavia Cantans

Operą Claudia Monteverdiego „Powrót Ulissesa do ojczyzny” rozpocznie się w czwartek we Wrocławiu 52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. wykonania dzieł Telemanna, Mozarta i Moniuszki. Patronat nad festiwalem sprawuje Telewizja Polska.

Maryla Rodowicz zagra koncert jubileuszowy w Opolu. „Będzie efekt wow!”

Gwiazdą 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu będzie Maryla Rodowicz. Artystka 15 września, czyli pierwszego dnia imprezy będzie...

zobacz więcej

Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwalu muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Jego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki. W tym roku imprezie towarzyszy hasło „Recitar Cantando”. To – jak podkreślają organizatorzy – nawiązanie do początku opery jako gatunku muzycznego, a szerzej rzecz biorąc – do renesansowego przełomu w muzyce.

– Ten przełom dokonał się w muzyce w XVII w. za sprawą tego, co wydarzyło się na styku muzyki i teatru. Wówczas to podjęto próby zrekonstruowania tragedii greckich – powiedział dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak.

Dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini podkreślił, że hasło tegorocznej edycji nawiązuje do postaci Claudia Monteverdiego, którego 450. rocznica urodzin przypada w tym roku. – To kompozytor, który kształtował nowe trendy w muzyce europejskiej, zapoczątkował narodziny opery – mówił Antonini.

Cała Polska czyta „Wesele”. Narodowe Czytanie rozpoczęło się w Ogrodzie Saskim

zobacz więcej

Koncerty nie tylko we Wrocławiu

Na otwarcie festiwalu przygotowano wykonanie opery Monteverdiego „Powrót Ulissesa do ojczyzny”. Była to pierwsza, pełnowymiarowa opera Monteverdiego napisana dla teatrów greckich. Jednym z reżyserów tego spektaklu i dyrygentem jest Brytyjczyk, sir John Eliot Gardiner.

Podczas festiwalu będą wykonywane również inne dzieła Monteverdiego, w tym m.in. „Vespro della Beata Vergine”. Program obfituje także w wykonania dzieł Georga Philippa Telemanna – z okazji przypadającej w tym roku 250. rocznicy śmierci tego kompozytora. Melomani będą mieli okazję wysłuchać m.in. jego „Pasji” do libretta Bartholda Heinricha Brockesa. Kosendiak podkreślił, że w programie festiwalu znalazły się również „Widma” Stanisława Moniuszki. To nietypowe widowisko sceniczne, łączące sceny z mickiewiczowskich „Dziadów” z muzyką.

Festiwal zakończy się 17 września wykonaniem opery Mozarta „Łaskawość Tytusa”. Scenerią koncertów festiwalowych będą sale koncertowe Narodowego Forum Muzyki oraz wnętrza wrocławskich świątyń. Podobnie jak w poprzednich latach część koncertów odbędzie się w innych miastach Dolnego Śląska.

Honorowym patronatem objęła festiwal Telewizja Polska.

źródło:

Zobacz więcej