„Konflikt z Koreą Północną najgroźniejszym kryzysem na świecie”

Korea Północna przeprowadza kolejne testy nuklearne (fot. PAP/EPA/SOUTH KOREA DEFENSE MINISTRY)

Ryzyko konfliktu nuklearnego z Koreą Północną to obecnie najgroźniejszy kryzys na świecie – oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. – Koniecznie musimy zapobiec wojnie – podkreślił.

Próba jądrowa Korei Płn. Trump: działania wrogie wobec USA

Wstrząsy sejsmiczne w Korei Północnej o magnitudzie do 6,3 mógł być skutkiem podziemnej próby jądrowej w tym kraju – podały władze Korei...

zobacz więcej

Gutteres ponownie potępił próbę jądrową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną oraz wezwał władze w Pjongjangu do respektowania międzynarodowych zobowiązań.

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez nią próba z użyciem bomby wodorowej, przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

Szósty test

To szósty test nuklearny przeprowadzony przez komunistyczny reżim. Tym razem ładunek miał moc około 100 kiloton, czyli ponad 6 razy więcej niż miała bomba zrzucona na Hiroszimę.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że „całe terytorium USA” jest w jego zasięgu.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

źródło:

Zobacz więcej