RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dwa miliardy na cyberbezpieczeństwo. „Kluczowy obszar obrony”

Decyzję o utworzeniu biura ds. organizacji polskich oddziałów cybernetycznych – nie osobnego rodzaju sił zbrojnych, ale biura mającego funkcjonować jako „wyspecjalizowany kierunek działania polskiego wysiłku zbrojnego” – ogłosił szef MON Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że to jeden z kluczowych obszarów obrony.

Na modernizację armii trzeba będzie wydać ponad 550 mld zł

Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczna jest modernizacja polskiej armii i w ciągu 14 lat wymaga ona ponad 550 mld zł nakładów –...

zobacz więcej

– Podjąłem decyzję o utworzeniu biura ds. organizacji polskiego wysiłku zbrojnego polskich żołnierzy cybernetycznych, polskiej armii cybernetycznej, polskich oddziałów cybernetycznych, chociaż nie jako osobny rodzaj sił zbrojnych, ale jako wyspecjalizowany kierunek działania polskiego wysiłku zbrojnego – podkreślił minister podczas konferencji prasowej w Kielcach, na XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

– W najbliższym czasie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na ten wysiłek w cyberprzestrzeni zostaną poświęcone 2 miliardy złotych. Oczywiście w skali wysiłku, jaki jest niezbędny, to jest dopiero początek, ale to jest dobry początek – wyjaśnił.

Jak oświadczył szef MON, zadaniem jednostki będzie przygotowanie w najbliższym czasie skutecznie działających polskich żołnierzy cybernetycznych. Będą oni posługiwali się produktami wyprodukowanymi w oparciu o spółkę Qbit, koordynującą działanie wszystkich spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, których produkcja wiąże się z działalnością w cyberprzestrzeni. A także produktami spółki Exatel, która w ostatnim czasie – jak podkreślił minister – „weszła w skład odpowiedzialności MON”.

Antoni Macierewicz dodał, że zabiegi na rzecz uczynienia z Exatela narodowego systemu gwarantującego bezpieczeństwo w sieci rozpoczął 26 lat temu jako minister spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że dziś, po wejściu firmy pod kuratelę MON, mamy przed sobą „wielką szansę” na zupełnie inne, nowe postawienie kwestii cyberobrony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej