„Praludzie” pochodzili z Krety, nie z Afryki? Polak dokonał przełomowego odkrycia

Dr Gerard Gierliński odkrył ślady sprzed 5,7 mln lat (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najstarsze znane odciski stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka zachowały się na Krecie i mają prawie 6 mln lat. Znaleziska dokonał polski paleontolog, dr Gerard Gierliński. O odkryciu poinformowano w Warszawie.

Wykopał w ogródku średniowieczne miasto. „Myśleli, że oszalałem”

Stuart Wilson zagrał na nosie zawodowym archeologom. Za oszczędności życia Brytyjczyk kupił posiadłość, wierząc, że ziemia skrywa skarby. Nie mylił...

zobacz więcej

– Epopeja ewolucji człowieka zaczęła się już 5,5 mln lat temu; a co ciekawe, nie jest to wschodnia Afryka, tylko wyspa grecka – Kreta – mówił dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Najstarsze znane do tej pory odciski stóp dawnych krewnych człowieka zidentyfikowano w Afryce (Laetoli, w Tanzanii). Naukowcy ustalili, że pozostawiły je ok. 3,6 mln lat człekopodobne istoty z rodzaju australopiteków.

Znaną dotąd historię ludzkiej migracji – która opiera się na założeniu, że kolebką ludzkości jest Afryka – komplikuje jednak odkrycie przez Gierlińskiego na Krecie o wiele starszych śladów, mających 5,7 mln lat. Odkrycia dokonał w 2002 r., będąc na Krecie na wakacjach. Publikacja na temat odkrycia ukazała się w ostatnich dniach w piśmie „Proceedings of the Geologists' Association”.

W świetle najnowszych badań polskich paleontologów nie można wykluczyć, że „praludzie” pojawili się najpierw w Europie.

– To, co dla nas jest bardzo niebezpieczne dzisiaj – to to, że my tak naprawdę otwarliśmy pewne drzwi. Otwarliśmy drzwi na nową interpretację pochodzenia praludzi. (...) Dajemy nowe możliwości scenariusza – zaznaczył dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współautor publikacji na temat odkrycia.

źródło:

Zobacz więcej