RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstanie Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej? Jest wstępny plan budowy

Piechota polska w marszu na front przed bitwą (fot. wikipedia.org/ Centralne Archiwum Wojskowe)
Piechota polska w marszu na front przed bitwą (fot. wikipedia.org/ Centralne Archiwum Wojskowe)

Artysta Jan Pietrzak chce zbudować Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej 1920 r. Podczas konferencji w Domu Dziennikarza w Warszawie przedstawił wstępne plany budowy monumentu.

200 rekonstruktorów, 30 kawalerzystów. Bitwa Warszawska jeszcze raz

Ossów - rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej.

zobacz więcej

Jan Pietrzak ma nadzieję, że mimo oporu władz Warszawy pomnik polskiego zwycięstwa stanie w stolicy. – Członkowie Towarzystwa Patriotycznego nie poddają się i prowadzą szereg działań w celu zbudowania Łuku - zaznaczył.

Jak wyjaśniał, dyskusja dotyczyła przede wszystkim lokalizacji, ponieważ władze Warszawy według niego nie chciały wyznaczyć miejsca, co uniemożliwiało rozpoczęcie planowania budowy. W związku z brakiem decyzji architekt Marek Skrzyński wpadł na pomysł zbudowania Łuku w nurcie Wisły, ponieważ w sensie administracyjnym nie podlega ona władzom Warszawy.

Plany są takie, że Łuk Triumfalny miałby być widoczny z każdego miejsca w Warszawie - mówił Marek Skrzyński. Monument będzie miał wysokość w granicach 150-200 metrów. Według koncepcji architekta łuk przypominałby wieże i stanąłby w poprzek Wisły, tak, aby między jego pylonami przepływała rzeka. Monument byłby zwieńczony architektoniczną koroną z tarasem widokowym.

„Bitwa Warszawska jedną z najważniejszych w dziejach polskiej wojskowości i świata”

W Ossowie i Radzyminie odbędą się we wtorek uroczystości, upamiętniające rocznicę zwycięstwa polskich wojsk nad bolszewikami w trwającej od 13 do...

zobacz więcej

Towarzystwo Patriotyczne stara się o budowę Łuku Triumfalnego od dwóch lat.

Bitwa Warszawska była jednym z najważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, która dążyła do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Batalia rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. Wojska Polski i Rosji radzieckiej prowadziły ciężkie walki w rejonie Radzymina, Ossowa, Słupna i Wólki Radzymińskiej. Ostatecznie Józefowi Piłsudskiemu udało się zatrzymać Armię Czerwoną Michaiła Tuchaczewskiego pod Warszawą, po czym okrążyć i rozgromić jej jednostki. Bitwa Warszawska uznawana jest za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

źródło:
Zobacz więcej