RAPORT

Pogarda

MON kupi 53 tys. karabinów Grot, w tym roku armia dostanie tysiąc sztuk

Najnowsze

Popularne

Umowę na dostawę 53 tys. karabinków Grot 5,56 mm podpisano we wtorek na Targach Zbrojeniowych w Kielcach. 1000 sztuk nowej broni ma zostać dostarczonych jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł, dostawy mają się zakończyć w roku 2020.

Karabinki MSBS i pistolety Ragun testowane przez obronę terytorialną

Kilkadziesiąt opracowywanych w Polsce karabinków MSBS, a także pistolety Ragun w najbliższym czasie trafią do testów poznawczych w 3 Podkarpackiej...

zobacz więcej

Grot to nowa nazwa dla MSBS-5,56, czyli modułowego systemu broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm, który produkuje Fabryka Broni „Łucznik” Radom, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według „Naszego Dziennika” Grot stanie się podstawową bronią strzelecką żołnierzy WOT.

Nazwa ta została wybrana po konsultacjach z MON i wojskiem, a nawiązuje wprost do pseudonimu komendanta Armii Krajowej Stefana Roweckiego „Grota”. Taka nazwa może się też dobrze „sprzedać” za granicą, a więc ma znaczenie marketingowe dla producenta.

Szef MON Antoni Macierewicz zapewnił, że karabinek z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej z Fabryki Broni należącej do PGZ to produkt na światowym poziomie, nowoczesny i niezawodny, przetestowany przez Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Wiceszef MON: nasza armia musi być przeorganizowana

– Nasza armia musi być przeorganizowana i w całości wyposażona w nowoczesny sprzęt – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceszef MON...

zobacz więcej

– Po kontrakcie na samoloty VIP-owskie jest to największy kontrakt, jaki udało nam się podpisać – mówił zaangażowany w prace nad kontaktem wiceminister obrony Michał Dworczyk. Dodał, że Grot „to innowacyjna konstrukcja, jedna z najnowocześniejszych na świecie”.

– Niezwykłość polega na tym, że na bazie kilku wspólnych elementów, m.in. komory zamkowej czy suwadła, można budować 10 rodzajów karabinka. Jest to w pełni polska konstrukcja, która trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych – powiedział PAP Dworczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej