Premier: szkoła będzie otwarta, nowoczesna i czerpała z polskiej tradycji

– Skończyły się wakacje. Wracacie do szkolnej ławy, ale znajdujecie się w innej szkole niż ta, którą żegnaliście w czerwcu. Dzisiaj zaczynamy nowy rok szkolny i zaczynamy reformę oświaty. Reformę, która była przygotowywana przez wiele miesięcy – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu i minister edukacji narodowej Anna Zalewska biorą w poniedziałek udział w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego w Dobrzechowie w woj. podkarpackim.

– Reformę edukacji wprowadzamy po to, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną, ale też taką, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że uczniowie wracają z wakacji do „nieco innej szkoły”, niż ta, którą żegnali w czerwcu. – Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty – powiedziała Szydło, zaznaczając że zmiany w edukacji były konsultowane z samorządowcami, pedagogami, środowiskami oświatowymi, ekspertami i rodzicami.

– I tym wszystkim państwu, którzy braliście udział w tych konsultacjach, zgłaszaliście swoje uwagi, chcę za to bardzo serdecznie podziękować – dodała szefowa rządu.

Przekonywała, że rząd wprowadza obecną reformę po to, by „sprostać wyzwaniom współczesności, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną”, ale też szkołą, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu; szkołą, która dobrze przygotowuje młodzież i dzieci do wyzwań, które przed nimi stoją – podkreśliła Szydło.

Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu 3 lat o 15 proc.

Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc.– zapowiedziała premier Szydło. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018, druga – 1 stycznia 2019, trzecia 1 stycznia 2020.

Szefowa rządu oceniła, że reforma jest dobrze przygotowana – organizacyjnie i programowo. – Nie ma żadnych zagrożeń i to jest dla nas wszystkich największa wartość – powiedziała premier.

Szydło zapewniła, że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

– Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci – podkreśliła szefowa rządu.

Nauczyciele, jak mówiła, muszą wiedzieć, że trudna misja, która wypełniają jest doceniana i że w ich zawodzie można realizować swoje plany, marzenia i ambicje.

– Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń - w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. – zapowiedziała Beata Szydło. – Pierwsza podwyżka będzie na początku drugiego kwartału 2018 r., 1 kwiecień pierwsza transza 5 proc. podwyżki; kolejna 1 styczeń 2019 i ostatni etap 1 styczeń 2020 – podała.

Początek roku szkolnego rozpoczął się mszą świętą, odprawioną na dziedzińcu przed budynkiem szkoły. Przewodniczył jej ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba.


Pierwszy rocznik w VII klasie. Zobacz, jakie zmiany czekają uczniów w nowym roku szkolnym


„Polska szkoła będzie nowoczesna, ale będzie też czerpała z tradycji”

– Polska szkoła będzie otwarta i nowoczesna, ale będzie też czerpała z polskiej i europejskiej tradycji i kultury. Będzie uczyła i wychowywała – powiedziała premier Szydło.

Premier podkreśliła, że polska szkoła dzięki reformie „będzie szkołą, w której każdy musi znaleźć równe szanse bez względu na to, skąd pochodzi, gdzie mieszka, jakie są możliwości materialne jego rodziców”.

– Polska szkoła będzie otwarta, nowoczesna, ale będzie czerpała pełnymi garściami z naszej polskiej tradycji i kultury, z naszej europejskiej tradycji i kultury. Będzie przewodnikiem, będzie uczyła, będzie wychowywała – powiedział Szydło.

– Każdy ma prawo do tego, aby zdobyć jak najlepsze wykształcenie w polskie szkole, które będzie realizowało jego marzenia, ale też będzie spełniało oczekiwania i realizowało plan, który młody człowiek zakłada na swoją drogę życiową i będzie wykorzystywało jego talenty – zaznaczyła premier.

Podkreśliła, że największym kapitałem jest młodzież i dzieci. – Naszym obowiązkiem dorosłych, ludzi odpowiedzialnych za oświatę, za państwo, za samorządy, za lokalne wspólnoty jest inwestować jak najlepiej właśnie w dzieci i młodzież, bo ten największy kapitał, którego nic nie zastąpi, żaden pieniądz, żadne dobra materialne, pięknie się rozwijał, wzrastał i przynosił jak najlepsze owoce – dodała.

– Po to przygotowaliśmy właśnie reformę, która taką dobrą szkołę dla naszej młodzież dzisiaj otwiera – zaznaczyła szefowa rządu.


„Dobra Szkoła ma zapewnić najlepsze warunki do rozwoju”

– Naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, by było przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie Dobra Szkoła ma temu służyć – powiedziała premier Beata Szydło.

– Nie ma nic cenniejszego niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość i naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, by było przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie Dobra Szkoła ma temu służyć – powiedziała premier.

Podkreślała, że szkoła branżowa „ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale ma też przede wszystkim dać Polsce, polskiej gospodarce, nam wszystkim, dobrych fachowców, ludzi o najwyższych umiejętnościach, najlepszych kwalifikacjach, którzy będą potrafili nie tylko realizować swoje cele zawodowe, ale będą również przyczyniali się do budowania nowoczesnej gospodarki, będą odkrywali nowoczesne technologie i będą konkurowali z najlepszymi na świecie”.

Premier podkreślała, że reforma oświaty była przygotowywana od początku pracy rządu PiS. Dziękowała wszystkim zaangażowanym we wdrożenie reformy – dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom, kuratorom, samorządom. Premier zapewniła, że „będą dodatkowe środki, żeby ta reforma została dokończona”. – W tym roku zaplanowaliśmy ponad 300 mln dodatkowo w subwencji, w przyszłym roku to będzie ok. 150, a w 2019 - ponad 200 mln – zapowiedziała.

Premier podkreślała także zaangażowanie minister Anny Zalewskiej w przygotowanie reformy, podziękowała „za jej determinację, upór, za bardzo często trudne z ministrem finansów, z całym rządem, dyskusje”.Rząd przyjął „Wyprawkę szkolną”. Niepełnosprawni uczniowie otrzymają pomoc

Zalewska: rok 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła w poniedziałek, że rok szkolny 2017/2018 będzie „Rokiem dla Niepodległej”.

– W związku z tym, że w 2018 roku będziemy świętować odzyskanie Niepodległości, dlatego (...) ogłaszam rok 2017/2018 +Rokiem dla Niepodległej+ – powiedziała Zalewska.

Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Miniony rok szkolny 2016/2017 był „Rokiem Wolontariatu”. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć był konkurs dla uczniów „Wolontariusz roku”. Wśród jego laureatów byli zarówno indywidualni uczniowie, koła wolontariackie, jak i całe szkoły.

– Nagrodziliśmy na Zamku Królewskim najlepszych wolontariuszy – przypomniała minister. „12 października też na Zamku Królewskim będziemy nagradzać nauczycieli wolontariuszy” – zapowiedziała.„Jesteśmy świetnie przygotowani do rozpoczęcia roku szkolnego”

Programy „Laboratorium” i „Aktywna tablica”

. – W każdym miejscu w Polsce ma być tak samo wyposażona szkoła podstawowa i dobrze przygotowany nauczyciel – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Zapowiedziała, że w 2018 r. ruszy krajowy program doskonalenia nauczycieli, ogłoszony zostanie też program „Laboratorium”.

– Będziemy wspierać nauczycieli. Będziemy umożliwiać im doskonalenie zawodowe - stanie się ono obowiązkowe. Jednocześnie będziemy wspierać nauczycieli, tak by pracowali również dla systemu – szkoła nie może być bez pedagoga szkolnego, szkoła nie może być bez doradcy zawodowego, czy doradcy metodycznego. Do 2019 r. w szkole te wszystkie zawody się pojawią – zapowiedziała minister edukacji narodowej.

– Od stycznia 2018 r. rozpoczynamy doskonalenie zawodowe dla nauczycieli – zapowiedziała.– Chcemy, aby obowiązywał krajowy program doskonalenia zawodowego. W połowie września nauczyciele, związkowcy, samorządowcy będą uczestniczyć w dyskusji na temat założeń tego programu – wyjaśniła.

Przypomniała, że w przygotowanym przez MEN projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych znalazła się propozycja zmian w Karcie Nauczyciela. Zgodnie z nią określone zostanie pensum dla szkolnych psychologów, pedagogów i logopedów. Ma ono wynosić maksymalnie do 22 godzin w tygodniu bezpośredniej pracy z dziećmi; obecnie nie ma ono określonego wymiaru.

– Chcemy wspierać szkołę, by stawała się coraz bardziej nowoczesna – zadeklarowała minister. Przypomniała, że obecnie tylko 20 proc. szkół ma szerokopasmowy internet, 25 proc. gimnazjów i 18 proc. szkół podstawowych ma gabinety przyrodnicze. Dlatego – jak poinformowała – w 2018 r. ogłoszony zostanie program „Laboratorium”, po to w ciągu dwóch lat powstały takie gabinety. Dodała, że unowocześnieniu szkoły służą też programy mające na celu dostęp do szerokopasmowego internetu w szkołach oraz program „Aktywna tablica”.


Reforma edukacji – prezentujemy, co zmieni się w roku szkolnym 2017/2018

źródło:
Zobacz więcej