RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bilion dolarów reparacji od Niemiec? Waszczykowski: może i jeszcze więcej

– Powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się agresja niemiecka z 1939 roku i nierozwiązane kwestie powojenne – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski pytany o kwestię reparacji.

Rezygnacja z reparacji? „To słowa osób w niestabilnym stanie umysłowo-emocjalnym”

– Słyszę takie słowa, ale myślę, że to są ludzie, którzy są w pewnym stanie umysłowo-emocjonalnym, na tyle niestabilnym, że nie traktuję tych słów...

zobacz więcej

Minister, pytany w poniedziałek w radiu RMF FM, czy 72 lata po wojnie Polska będzie ubiegać się o reparacje, odpowiedział, że „na to pytanie musimy odpowiedzieć”. – Przez siedemdziesiąt kilka lat sprawa była zaniedbana – ocenił.

Pytany czy kwota, o którą Polska może się ubiegać sięgnie biliona dolarów, Waszczykowski stwierdził, że „może i jeszcze więcej”.

– Takich dokładnych wyliczeń nie zrobiono przez siedemdziesiąt kilka lat – zaznaczył. – Wiemy, że wiele lat temu, za czasów prezydentury warszawskiej Lecha Kaczyńskiego, dokonywano takich obliczeń strat poniesionych za czasów II wojny światowej w Warszawie – przypomniał.

Dodał, że „pod względem moralnym chyba nie ma dyskusji”. – Pod względem prawnym kwestia jest niejednoznaczna – podkreślił.

Wpadka posła PO. Trzaskowski żartuje o reparacjach od Szwecji. Nie wie o pokoju oliwskim?

„Największe szkody Polsce przyniósł Potop. Czyż nie należy żądać reparacji od Szwedów (Finów zresztą też)? Tylko najpierw zawiadomcie Sztokholm!” –...

zobacz więcej

„Rząd przygotowuje stanowisko”

Waszczykowski zwrócił uwagę, że ważny jest również aspekt polityczny reparacji. – Fakt jest jednak taki, że Polska uległa zniszczeniu, dokonano tutaj straszliwych zbrodni i rekompensaty za to nie otrzymaliśmy – mówił minister.

– Powinniśmy usiąść do poważnej rozmowy z Niemcami i wspólnie zastanowić się, jak ze sprawy wybrnąć, jak wybrnąć z faktu, że na relacje polsko-niemieckie cieniem kładzie się agresja niemiecka z 1939 r. i nierozwiązane kwestie powojenne – dodał Waszczykowski.

Waszczykowski zapowiedział, że rząd przygotowuje stanowisko w sprawie reparacji. Nie mówił jednak, kiedy zostanie podjęta decyzja. – Te kilka tygodni czy kilka miesięcy nas nie zbawi – powiedział, dodając, że „odchodzą już ostatnie ofiary, które były poszkodowane w II wojnie światowej”. Dlatego – wyjaśnił – warto się w tej sprawie spieszyć.

Zapytany, czy Polska będzie się domagać pieniędzy od Rosji, Waszczykowski przyznał, że „sprawa przez wiele lat nie była rozwiązana prawnie” i to „wymaga poważnej analizy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej