RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wpadka posła PO. Trzaskowski żartuje o reparacjach od Szwecji. Nie wie o pokoju oliwskim?

Rafał Trzaskowski (fot. flickr.com/European Parliament)
Rafał Trzaskowski (fot. flickr.com/European Parliament)

„Największe szkody Polsce przyniósł Potop. Czyż nie należy żądać reparacji od Szwedów (Finów zresztą też)? Tylko najpierw zawiadomcie Sztokholm!” – napisał w sobotę na Twitterze poseł PO, Rafał Trzaskowski. Internauci wytknęli politykowi nieznajomość historii. O reperacjach mówił już bowiem pokój ze Szwedami zawarty w Oliwie… w 1660 roku.

Rafał Trzaskowski: Europejska Partia Ludowa może poprzeć sankcje dla Polski

Europejska Partia Ludowa (EPP) może opowiedzieć się za sankcjami dla Polski – uważa wiceprzewodniczący tej partii Rafał Trzaskowski z Platformy...

zobacz więcej

Biuro Analiz Sejmowych przygotowuje informację, dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę od Niemiec odszkodowań za straty wojenne - poinformował o tym w sobotę wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. – To Polacy ponieśli największą ofiarę z wszystkich uczestników drugiej wojny światowej – przypomniał polityk PiS w radiowej Trójce.

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył wcześniej, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskiego rządu w sprawie ewentualnych reparacji za drugą wojnę światową.

Reparacje stały się natomiast tematem internetowej uszczypliwości byłego wiceszefa MSZ w rządzie Ewy Kopacz, Rafała Trzaskowskiego. Poseł PO zasugerował na Twitterze, że Polska powinna ubiegać się o reparacje od Szwecji za najazd na Rzeczpospolitą z połowy XVII wieku.

Odniesienia historyczne okazały się grząskim gruntem. Internauci od razu zaczęli wytykać posłowi brak znajomości historii. Proponowali także, aby zapoznał się z treścią traktatu pokojowego z 1660 roku. Na terenie Opactwa Cystersów w Oliwie podpisano dokument kończący pięcioletnią wojnę ze Szwecją. Postanowienia traktatu w Oliwie nie przyniosły żadnych rewolucyjnych zmian na mapie Europy. Rzeczpospolita w zasadzie wróciła do granic sprzed wojny ze Szwecją. Polska zrezygnowała z większej części Inflant wraz z Rygą, uznała suwerenność Prus Książęcych, a król Jan II Kazimierz Waza zrzekł się pretensji do tronu szwedzkiego w imieniu swoim i swych następców. Zachował jednak dożywotnio tytuł króla Szwecji.

Szwecja zobowiązała się natomiast do zwrotu wszystkich archiwów i bibliotek, które wcześniej zagarnięto na terenie Rzeczypospolitej i wywieziono do Szwecji. Wśród nich znalazła się m.in. znajdująca się dziś w Warszawie Metryka Koronna. Szwedzi mieli także dotrzymywać wolności handlu na Bałtyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej