Prezydent Lech Kaczyński patronem szkoły w podkarpackich Chłopicach

Śp. profesor Lech Kaczyński (fot. flickr.com/ United Nations Photo)

Prezydent Lech Kaczyński został w niedzielę patronem nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej w Chłopicach k. Jarosławia (Podkarpackie). Od poniedziałku będzie się w niej uczyć ponad 120 uczniów.

„Lechowi Kaczyńskiemu należą się pomniki”. Pomnik pary prezydenckiej odsłonięto w Białej Podlaskiej

Pomnik pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w Smoleńsku, został uroczyście odsłonięty w Białej Podlaskiej, przez brata...

zobacz więcej

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Schmidt-Rodziewicz, która reprezentowała rodzinę patrona szkoły, i wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Romaniuk. Szkołę poświęcił metropolita przemyski w latach 1993-2016 arcybiskup-senior Józef Michalik.

– Nowa szkoła ma trzy kondygnacje. Mieści się w niej m.in. dziewięć sal lekcyjnych, sale przedszkolne, sala komputerowa, zaplecze kuchenne wraz z stołówką. Przy szkole powstała także pełnowymiarowa hala sportowa – powiedział wójt Chłopic Andrzej Czyż. Dodał, że w budynku będą „oddziały przedszkolny dla dzieci od trzeciego roku życia, klasa zerowa i pomieszczenia dla szkoły ośmioklasowej”. „Każda pracowania przedmiotowa posiada nowe wyposażenie” – zaznaczył.

Budowa kompleksu szkolnego trwała trzy lata. Kosztowała 7,2 mln zł. Połowa środków finansowych pochodziła z budżetu państwa, m.in. z dofinansowania ministerstwa sportu i turystyki na halę sportową. Do tej pory szkoła podstawowa w Chłopicach mieściła się w budynku podworskim wybudowanym w latach 20. ubiegłego wieku. Wójt podkreślił, że o wyborze patrona szkoły zadecydowały konsultacje wśród rodziców.

W niedzielę w jednej z auli w szkole odsłonięto także popiersie prezydenta Kaczyńskiego. Szkole wręczono też sztandar ufundowany przez wójta i radę gminy Chłopice.

źródło:

Zobacz więcej