„Postulat wolnych niedziel to testament ludzi Sierpnia '80”

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 37. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Lider Solidarności Piotr Duda zaapelował do rządu i PiS o wprowadzenie rozwiązań ograniczających handel w niedzielę. Przekonywał, że postulat ten to część testamentu ludzi Sierpnia 1980 roku.

„Pierwsza rocznica »Solidarności« czczona była 14 sierpnia”

– Wtedy uważano, że Porozumienia Sierpniowe to było pójście na pewne ustępstwa. Natomiast 14 sierpnia to był akt odwagi po latach. Bo strajkować w...

zobacz więcej

– Chciałbym także z tego miejsca zwrócić się do rządzących i do partii Prawo i Sprawiedliwość. Jak rozmawiam z wami, to wszyscy mówicie: „jesteśmy na tak”, a mam na myśli projekt obywatelski o wolne niedziele. Ale jakoś projekt rok czasu jest w parlamencie i nie może znaleźć swojego pozytywnego finału – zwrócił uwagę szef „S”.

Żądanie działaczy

– Dlatego z tego miejsca już nie apeluję, ale żądamy, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście też przed wyborami, który jest postulatem i gdańskim, i szczecińskim, i jastrzębskim, wreszcie został zrealizowany – to jest testament tych ludzi z 1980 roku i tego się domagamy. Domagają się tego przede wszystkim te kobiety (zatrudnione w niedzielę w handlu – przyp. red.) i ci wszyscy, którzy muszą w niedzielę, zamiast świętować – pracować – mówił Duda.

Działacz podkreślił, że w 1980 roku robotnicy „powiedzieli dość i rozpoczęli drogę ku wolności, aby nasza kochana ojczyzna była krajem wolnym, ale także sprawiedliwym społecznie”.

– Wszystkie postulaty Sierpnia 1980 roku gdziekolwiek były spisywane – w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu, Katowicach – miały przede wszystkim wymiar społeczny – przekonywał, sprzeciwiając się dzieleniu Solidarności na „pierwszą, drugą czy trzecią”.

teraz odtwarzane
Piotr Duda: dziś święto „Solidarności” chcą celebrować też ci, którzy maszerują razem z esbekami

Gwiazda: solidarność to nie jedność, nie da się połączyć zdrady i uczciwości

– Nie da się połączyć zdrady i uczciwości, oszustwa z uczciwością. Dlatego, że jedna strona musi upaść. Przeważnie pada uczciwość – powiedział w...

zobacz więcej

Testament sygnatariuszy

Duda podkreślił też wagę formułowanych w sierpniu 1980 roku postulatów. – Te postulaty, które zostały przyjęte i podpisane z delegacjami rządu ówczesnego, są naszym testamentem, i to nie tylko w te dni, w które spotykamy się przed pomnikami, celebrujemy i pamiętamy, ale codzienną ciężką pracą realizujemy testament sygnatariuszy, robotników 1980 roku – zaznaczył.

– Jeżeli dzisiaj słyszymy, że postulaty sierpnia to był straszak na komunistów albo relikt przeszłości, to my mówimy: „nie”, bo wiele z tych postulatów udało nam się zrealizować – dodał przewodniczący Solidarności, wymieniając m.in. wcześniejsze emerytury dla górników zatrudnionych pod ziemią, wprowadzenie minimalnych stawek godzinowych, czy podwyższenie minimalnej płacy.

– To my związkowcy, związkowcy z Solidarności, wspólnie z rządzącymi wprowadziliśmy to w życie. I to jest najlepsze podziękowanie dla tych wszystkich, którzy w 1980 roku walczyli o tę sprawiedliwość społeczną – ocenił Duda, uznając za „prowokację” gdańską próbę zorganizowania obchodów rocznicy Sierpnia ’80 roku przez środowiska, które „co dzień deptają te postulaty” – nawiązał w ten sposób do planu zorganizowania obchodów przed stocznią gdańską przez Komitet Obrony Demokracji.

Wśród działań niezgodnych z postulatami związku – zarówno obecnymi, jak i tymi sprzed 37 lat – Duda wymienił przygotowanie projektu ustawy o „faktycznej delegalizacji związków zawodowych”, a także „maszerowanie razem z esbekami na manifestacjach” oraz sprzeciw wobec obniżenia wieku emerytalnego i chęć zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

źródło:

Zobacz więcej