RAPORT

Tusk kontra Tusk

Spędzili długie miesiące w kosmosie. Troje astronautów wróciło na Ziemię

Kapsuła z astronautami wylądowała w stepie w środowym Kazachstanie (fot. PAP/EPA/NASA/BILL INGALLS HANDOUT)
Kapsuła z astronautami wylądowała w stepie w środowym Kazachstanie (fot. PAP/EPA/NASA/BILL INGALLS HANDOUT)

Troje członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Amerykanka Peggy Whitson, jej rodak Jack Fischer i Rosjanin Fiodor Jurczychin – powróciło na Ziemię. Kapsuła Sojuz wylądowała w niedzielę rano czasu lokalnego, zgodnie z planem, na stepie nieopodal miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie.

Lecieli sześć godzin. Sojuz MS-05 z nową załogą dotarł na ISS

Po sześciu godzinach lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dotarł w nocy z piątku na sobotę rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-05 z...

zobacz więcej

Fischer i Jurczychin spędzili na ISS prawie pół roku, natomiast Whitson – aż dziewięć i pół miesiąca, ustanawiając przy tym kilka rekordów. 57-letnia Amerykanka jest najstarszą kobietą, która odbyła lot kosmiczny i pierwszą, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Whitson, specjalistka w dziedzinie biochemii, łącznie spędziła w kosmosie aż 665 dni, najwięcej wśród amerykańskich astronautów. Ma też na swym koncie największą wśród kobiet liczbę spacerów kosmicznych.

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają trzy osoby: kosmonauta Roskosmosu, Rosjanin Siergiej Riazanski, astronauta NASA, Amerykanin Randolph Bresnik i astronauta ESA, Włoch Paolo Angelo Nespoli. Mają oni spędzić na stacji pięć miesięcy.

13 września załogę ISS mają uzupełnić dwaj Amerykanie i Rosjanin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej