Morawiecki o rządach PO-PSL: oni działali jak Gang Olsena, a my jak Clint Eastwood

– Ostatnio odwiedziłem kilka urzędów skarbowych i izb skarbowych. Gdy zapytałem jednego z naczelników, dlaczego nasi poprzednicy nie uszczelniali VAT-u, usłyszałem, że oni działali jak Gang Olsena – powiedział w programie „Gość Wiadomości” wicepremier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rządów koalicja PO-PSL. – My działamy bardziej jak Clint Eastwood w swoich filmach, oni jak Gang Olsena – uściślił wicepremier, minister finansów i rozwoju.

Najlepiej od 1989 roku – prawie połowa Polaków zadowolona z sytuacji gospodarczej

Prawie połowa Polaków (49 proc.) pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą w kraju. To najlepsza nota wystawiona tej sferze przez obywateli od 1989...

zobacz więcej

– Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł. Polakom należy się wyjaśnienie – powiedział na początku sierpnia wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał wtedy, że jest „za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia”.

Wicepremier odniósł się w programie „Gość Wiadomości” również do kwestii ściągalności CIT-u.

– W przypadku podatku CIT sytuacja jest bardzo dobra. Weszliśmy w zdecydowaną polemikę z międzynarodowymi korporacjami, których nasi poprzednicy się bali. Wiemy, jak do nich dotrzeć i robimy to tak skutecznie, że zgłosiły się do nas wielkie przedsiębiorstwa, które same chcą zapłacić więcej podatku, bo uważają, że jednak niewłaściwe się rozliczały do tej pory – oświadczył Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił również, że pomimo dużych wydatków społecznych, sytuacja budżetowa Polski jest bardzo dobra. Zaznaczył, że gabinet Beaty Szydło „prowadzi politykę gospodarczą nie dla wskaźników, ale dla ludzi”.

– Dla ludzi jesteśmy w polityce. Ja dla nich jestem – powiedział wicepremier. – Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby poprawić życie Polaków. Naszym celem jest to, aby rodziny miały lepszą sytuację materialną, żeby ludzie nie mieli kłopotów za znalezieniem pracy w odległości 30-40 kilometrów od miejsca swojego zamieszkania, żeby wynagrodzenia stale rosły – wymieniał.

Mateusz Morawiecki: bank JP Morgan Chase otworzy siedzibę w Polsce

Bank JP Morgan Chase chce ulokować w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib – poinformował w Nowym Jorku wicepremier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

Polska jako szósta gospodarka w Europie

Jak stwierdził Morawiecki, Polska ma ze Stanami Zjednoczonymi wiele stycznych punktów w polityce.

– Rozumienie Rosji w USA jest często dużo lepsze niż w zachodniej Europie — ocenił. – Kiedy tłumaczyłem w Nowym Jorku naszą politykę migracyjną, spotykało się to ze zrozumieniem – dodał. Wicepremier powiedział, że „w wielu miejscach i kręgach z uznaniem wypowiadano się na temat naszych wydatków na politykę obronną”.

– USA są poważnym partnerem, wypełniają swoje zobowiązania sojusznicze – mówił Morawiecki. Jego zdaniem tam, gdzie stacjonują wojska amerykańskie, współpraca między państwami też jest lepsza.

Jak powiedział minister finansów i rozwoju, w pierwszym półroczu 2017 r. nastąpił dynamiczny wzrost naszego eksportu do USA. Polski eksport wzrósł nawet o 26 proc.

Wicepremier zaznaczył przy tym, że zainteresowanie Polską, zwłaszcza wśród zagranicznych inwestorów, cały czas rośnie.

– Widać duże uznanie dla polskiej gospodarki, a Polska jako szósta gospodarka w Europie, jedna z najbardziej dynamicznych jest traktowana jako dobre miejsce do inwestowania — powiedział.

źródło:
Zobacz więcej