RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjski deputowany wymienia straty. „Polska nigdy nie zdoła się za to rozliczyć”

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej (fot. wikipedia.org/ Gaj777)
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej (fot. wikipedia.org/ Gaj777)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow ocenił w sobotę, że perspektywy otrzymania przez Polskę reparacji wojennych zarówno od Rosji, jak i od Niemiec, są „zerowe”. W tym kontekście przypomniał m.in. o żołnierzach Armii Czerwonej, którzy ginęli na terytorium Polski w walce z hitlerowskimi Niemcami.

„Upominamy się o naprawę krzywd”. Błaszczak i Macierewicz na uroczystościach w Toruniu

– Dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, które wyrządzili Niemcy napadając na Polskę – mówił w sobotę w Toruniu Mariusz...

zobacz więcej

Dżabarow, który jest wiceszefem komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji), wypowiadał się na ten temat dla agencji RIA-Nowosti. Wcześniej w sobotę agencja ta przekazała wypowiedź posła PiS Jana Mosińskiego na temat reparacji wojennych od Niemiec, w której wspomniał on także o odszkodowaniach zapisanych w Traktacie Ryskim z 1921 roku pomiędzy II RP a sowiecką Rosją.

– Perspektywy tego rodzaju żądań, zarówno od nas, jak i od Niemiec, są absolutnie zerowe – oświadczył Dżabarow. Oznajmił również, że „tego rodzaju oświadczenia to bzdury i droga donikąd”.

„Prusy praktycznie za darmo”

Rosyjski parlamentarzysta powiedział, że po II wojnie światowej strona polska „praktycznie za darmo otrzymała ziemie Prus Wschodnich” i „nie powinna się uskarżać”. – Niech więc najpierw rozliczą się za te ziemie – dodał.

Dżabarow wyraził też opinię, że „zgodnie z tą logiką Rosja mogłaby zażądać od Polski odszkodowań za wydarzenia z 1612 roku”, kiedy polskie oddziały „wtargnęły do Rosji”, a także odszkodowań od Francji za wojnę z 1812 roku.

„Niemcy prowadziły świadomą politykę odwracania uwagi od siebie”

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej to moment, by przypominać kto jest odpowiedzialny za to, co wydarzyło się w Polsce – mówili goście programu...

zobacz więcej

„Jak ocenić życie żołnierzy?”

Jak powiedział Dżabarow, w takiej sytuacji powstaje pytanie, jak ocenić życie 600 tys. żołnierzy radzieckich. Według szacunków strony rosyjskiej tylu właśnie żołnierzy Armii Czerwonej poległo na terytorium Polski w walce z hitlerowskimi Niemcami. Dżabarow wyraził opinię, że „Polska nigdy nie zdoła się za to rozliczyć”.

Na konferencji prasowej w Sejmie w piątek posłowie PiS byli pytani o kwestię reparacji wojennych od Niemiec, a także ewentualnego domagania się reparacji od strony rosyjskiej. Mosiński m.in. przypominał, że Rosja Sowiecka podpisała w 1921 roku Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką, na mocy którego Polska miała otrzymać 30 mln rubli w złocie. Jak zauważył, odszkodowania te nigdy nie zostały wypłacone. W jego ocenie ze strony Rosji, która jest „prawnym spadkobiercą Rosji sowieckiej”, powinna przyjść refleksja na temat tego, co zrobić z Traktatem Ryskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej