RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Upominamy się o naprawę krzywd”. Błaszczak i Macierewicz na uroczystościach w Toruniu

Uroczystosci w Toruniu (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Uroczystosci w Toruniu (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

– Dziś, kiedy mamy wolne państwo, upominamy się o naprawę krzywd, które wyrządzili Niemcy napadając na Polskę – mówił w sobotę w Toruniu Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA wraz z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem uczestniczyli w spotkaniu środowisk Radia Maryja i TV Trwam, odbywającym się pod hasłem „Dziękczynienie w Rodzinie”.

„Niemcy prowadziły świadomą politykę odwracania uwagi od siebie”

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej to moment, by przypominać kto jest odpowiedzialny za to, co wydarzyło się w Polsce – mówili goście programu...

zobacz więcej

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapewnił, że rząd będzie w swoich działaniach konsekwentny. – Upominamy się o naprawę krzywd, mówimy głośno o tym, jakie krzywdy wyrządzili Niemcy napadając na Polskę. Mówimy o tym głośno i stanowczo – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Nawiązał również do ustawy dezubekizacyjnej. – Popatrzmy na to, co dzieje się teraz, kiedy rząd PiS przywraca sprawiedliwość odnośnie emerytur oprawców, tych, którzy służyli w aparacie opresji. Słyszymy, że funkcjonariusze SB nie będą mogli przeżyć za przeciętną emeryturę, którą otrzymują Polki i Polacy – przypominał.

Zdaniem Błaszczaka funkcjonariusze SB „nie będą mogli przeżyć za przeciętną emeryturę”, ponieważ – jak wskazywał - przywykli do przywilejów, jakie mieli w PRL-u i III RP. – Ale z tym już koniec, wszyscy są równi wobec prawa. Taka jest właśnie wolna Polska, jest sprawiedliwa i jest solidarna – zaznaczył.

„Idźcie i głoście”. Pielgrzymi Radia Maryja na Jasnej Górze

W swoim przesłaniu do uczestników 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, które odczytała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, Beata Szydło...

zobacz więcej

Tablica upamiętniająca internowane kobiety

Pod hasłem „Dziękczynienie w Rodzinie” w Toruniu odbywa się 9. spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam. – To jest dziękczynienie ludziom – mówił o potrzebie wspólnoty o. Tadeusz Rydzyk.

W sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą internowanie kobiet w Gołdapi w czasie stanu wojennego.

„Dały ojczyźnie to, co najlepsze”

– Dziewczyny, kobiety, żony, córki internowane, prześladowane, więzione, które dały ojczyźnie to, co miały najważniejsze: swoją miłość i swoje cierpienie – powiedział podczas uroczystości szef MON Antoni Macierewicz, nawiązując do kobiet, które upamiętnia odsłonięta tablica. Zaznaczył, że „kobiety te musiały same osobiście – do tego zostały wezwane w nocy 13 grudnia 1981 r. – dać świadectwo swojej odwagi i poświęcenia, było ich ponad 700”.

– Nikt w całej polskiej tradycji nie uosabia rodziny bardziej niż kobiety, które zawsze dawały siłę duchową i wsparcie do działania na rzecz ojczyzny – powiedział minister obrony narodowej.

Ośrodek Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi istniał od 9 stycznia do 24 lipca 1982 r. Internowano w nim w tym okresie co najmniej 392 kobiety, w tym 116 z terenu Dolnego Śląska.

Tablica upamiętnia kobiety internowane w czasie stanu wojennego (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Tablica upamiętnia kobiety internowane w czasie stanu wojennego (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej