RAPORT

Pogarda

Wiceszef MON: nasza armia musi być przeorganizowana

Polska stopniowo zwiększa budżet na cele wojskowe (fot. wojsko-polskie.pl)
Polska stopniowo zwiększa budżet na cele wojskowe (fot. wojsko-polskie.pl)

Najnowsze

Popularne

– Nasza armia musi być przeorganizowana i w całości wyposażona w nowoczesny sprzęt – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceszef MON Bartosz Kownacki. Przypominał, że resort przygotował projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do roku 2030.

Szef MON: armia staje przed nowymi wyzwaniami, potrzebujemy najodważniejszych

– Armia polska, to dzisiaj armia, która staje przed nowymi wyzwaniami, potrzebujemy najodważniejszych z odważnych i najmądrzejszych z mądrych -...

zobacz więcej

Kownacki zwrócił uwagę, że MON zaczęło wyposażać armię w nowoczesny ciężki sprzęt, przygotowuje się też do realizacji programów obrony powietrznej, rakietowej, czy programów morskich – jak wskazywał – zwłaszcza w zakresie zakupu okrętów podwodnych. Oświadczył również, że powstał projekt ustawy o zwiększaniu wydatków na obronność.

– Mamy świadomość, jak ogromne są zapóźnienia w wyposażaniu polskiej armii, nasza armia musi być przeorganizowana i w całości wyposażona w nowoczesny sprzęt – zaznaczył. – Przyjęcie tej ustawy spowoduje, że do 2030 roku wydatki Polski na zakupy broni i sprzętu dla wojska sięgną 300 mld zł.

Poważna restrukturyzacja

Minister oświadczył, że również, że państwowy przemysł zbrojeniowy jest na etapie „poważnej restrukturyzacji”.

– Nam się to udaje zmieniać, Polska Grupa Zbrojeniowa notuje teraz – w latach 2016 i 2017 – duży wzrost eksportu, ale jestem przekonany, że to, co najlepsze, czyli podpisywanie dużych kontraktów, jest jeszcze przed nami – zaznaczył. – Dzisiaj zarabiamy pieniądze na dostawie podzespołów czy remoncie sprzętu i to się musi zmienić – dodał.

– Dzięki temu, że mamy takie produkty, jak armatohaubica Krab, czy moździerz Rak, można myśleć właśnie o zawieraniu za granicą umów o dużej wartości, o zdobyciu większego kawałka tortu na międzynarodowym rynku handlu uzbrojeniem – wskazywał.

MON: zmiany kadrowe warunkiem przebudowy armii

– Te nominacje były częścią reformy naszych sił zbrojnych; konsekwencją Strategicznego Przeglądu Obronnego – powiedział w TVP Info szef gabinetu...

zobacz więcej

Priorytet MON

Podkreślił, że jednym z priorytetów MON-u jest kupowanie broni głównie w Polsce, a przy zakupach od dostawców zagranicznych – zagwarantowanie polskim zakładom jak największy udział w produkcji. – Drugą niezbędną rzeczą jest posiadanie w Polsce zdolności produkcyjnych i serwisowych, bo w przypadku zagrożenia, czy wojny nikt tego sprzętu nam nie dostarczy – ocenił.

Projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych oraz prawa zamówień publicznych, opublikowane w kwietniu br. przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków obronnych.

W przyszłym roku na ten cel ma zostać przeznaczone nie mniej niż 2 proc. PKB, w 2019 roku – co najmniej 2,1 proc., w latach 2020-23 – co najmniej 2,2 proc., 2024-25 – co najmniej 2,3 proc., 2026-29 – co najmniej 2,4 proc., a w 2030 roku i latach kolejnych – co najmniej 2,5 procent. Według szacunków projektodawców zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat.

Projekt zakłada też, że maksymalna liczba etatów w Wojsku Polskim będzie wynosiła 200 tys., z czego nie więcej niż 130 tys. przewidziano na stanowiska dla żołnierzy zawodowych. Obecnie liczebność wojska jest określona na maksymalnie 150 tys. żołnierzy – w tym co najmniej połowa to stanowiska żołnierzy zawodowych, z czego maksymalnie jedną trzecią przewidziano dla oficerów….

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej