Cała Polska czyta „Wesele”. Narodowe Czytanie rozpoczęło się w Ogrodzie Saskim

Narodowe Czytanie odbywa się już po raz szósty. Tym razem wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

„W »Quo vadis« jest miłość i wielki duch”. Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka przeczytaniem dwóch fragmentów „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

zobacz więcej

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Jak mówił prezydent, ogłaszając lekturę na tegoroczne Narodowe Czytanie, odbędzie się ono w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tymczasem dramat Wyspiańskiego, to portret Polaków „przełomu XIX i XX wieku, (...) w przededniu odzyskania niepodległości”.

Utwór zwyciężył podczas internetowego głosowania. Konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a „Wesele” uzyskało prawie 18 tys.


Na ulicach, w parkach, na placach...

Dramat Wyspiańskiego będzie można usłyszeć w całym kraju – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. W Warszawie czytanie rozpoczęło się o godz. 12.00. Oprócz pary prezydenckiej, wezmą w nim udział znani polscy aktorzy, między innymi: Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska i Małgorzata Foremniak.

Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo: w I akcie – zespołu Zakopower, w II – Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a w III – zespołu Janusz Prusinowski Kompania.

Co już czytaliśmy?

Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, następnie słuchaliśmy dzieł Aleksandra Fredry i Trylogii Henryka Sienkiewicza, dwa lata temu „Lalki” Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku – „Quo vadis” Sienkiewicza.

W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a w ubiegłym – ponad 2200.

źródło:

Zobacz więcej