RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Pełne oszacowanie strat dla Polski za II wojnę światową wydaje się być niemożliwe”

– Pełne oszacowanie strat dla Polski za II wojnę światową wydaje się być prawie niemożliwe, dlatego że 50 proc. polskiego przedwojennego terenu znajduje się obecnie poza granicami naszego kraju – powiedział w piątek wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.

„Niemcy wciąż płacą reparacje, tylko dlaczego nie Polakom?”

– Badania, które przeprowadzono wcześniej w archiwum KC, wskazywały, że nie było żadnych rozmów z rządem sowieckim, że było to narzucone. Tylko...

zobacz więcej

Berendt pytany w piątek w radiowej Jedynce, ile kosztowała nas II wojna światowa, odpowiedział, że szacunki są „czynione” i pojawiają się sumy, sięgające wielu miliardów dolarów. Natomiast – jego zdaniem – „wyszacowanie” strat dla Polski wydaje się być prawie niemożliwe, dlatego że „50 proc. polskiego przedwojennego terenu znajduje się dziś poza granicami naszego kraju”.

– Jeżeli chodzi o samo oszacowanie, takie pełne czy precyzyjne, osobiście jestem sceptyczny. Natomiast dla terenu dzisiejszej Polski oczywiście takich szacunków można dokonać, można się też odwołać do raportów tych osób z Kresów Wschodnich, które stosowne oświadczenia złożyły po 1945 roku – zaznaczył Berendt.

Pytania o reparacje

Sprawa uzyskania reparacji od Niemiec za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej jest niejednoznaczna. 23 sierpnia 1953 r. PRL zrzekła się formalnie roszczeń, jednak skuteczność tego aktu jest kwestionowana przez niektórych politologów i prawników. W przyjętej w 1953 r. uchwale Rada Ministrów PRL stwierdziła, że Niemcy „zadośćuczyniły już w znacznym stopniu swoim zobowiązaniom z tytułu odszkodowań”, i oświadczyła, iż podjęła decyzję „o zrzeczeniu się z dniem 1 stycznia 1954 roku spłaty odszkodowań na rzecz Polski”.

Prof. Ryba: reparacje wojenne po prostu się Polsce i Polakom należą

zobacz więcej

10 września 2004 roku Sejm przyjął niemal jednogłośnie uchwałę w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech. Znalazł się w niej apel do władz niemieckich o uznanie takich roszczeń za bezzasadne i bezprawne.

W listopadzie 2004 roku kwestia reparacji była tematem rozmowy premiera Marka Belki z ówczesnym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem podczas konsultacji międzyrządowych w Krakowie. Po spotkaniu obaj ogłosili, że nie ma żadnych podstaw prawnych do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez Niemców czy Polaków, którzy utracili swoje mienie w wyniku II wojny światowej.

W lipcu 2017 roku szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”. W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej