RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prof. Ryba: reparacje wojenne po prostu się Polsce i Polakom należą

– Trudno znaleźć drugi kraj w Europie, który byłby bardziej zniszczony, nie tylko w sensie materialnym, ale w sensie ludzkim – powiedział historyk KUL prof. Mieczysław Ryba i podkreślił, że Polska powinna już dawno ubiegać się o reparacje wojenne, bo one po prostu Polsce i Polakom się należą.

„Niemcy wciąż płacą reparacje, tylko dlaczego nie Polakom?”

– Badania, które przeprowadzono wcześniej w archiwum KC, wskazywały, że nie było żadnych rozmów z rządem sowieckim, że było to narzucone. Tylko...

zobacz więcej

Prof. Mieczysław Ryba, historyk KUL i przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w lubelskiej Radzie Miasta, oceniając stan Polski po II wojnie światowej, stwierdził, że trudno znaleźć drugi kraj w Europie, który byłby bardziej zniszczony, nie tylko w sensie materialnym, ale w sensie ludzkim. – Planowo, metodycznie i niezwykle brutalnie – dodał.

Wojna ludobójcza, robiona z rozmysłem i planowo

Jego zdaniem Polska powinna była już dawno ubiegać się o reparacje wojenne. – One się po prostu Polsce i Polakom należą – podkreślił. – Zwykła odpowiedzialność za spawy, a z drugiej strony taka zwykła ludzka uczciwość i przyzwoitość domagają się tego – powiedział prof. Ryba i dodał, że to nie była zwykła wojna. – To była wojna ludobójcza i robiona z rozmysłem i planowo – mówił. Zauważył też, że Polska między innymi poprzez napaść hitlerowską wpadła w szpony komunizmu.

Zdaniem historyka kwota reparacji może zostać obliczona. – Są bardzo mocne podstawy źródłowe ku temu, ponieważ po II wojnie światowej (...) robiono praktycznie na całym terytorium kraju spisy, ankiety, gdzie starano się w sensie dokumentacyjnym opisać wszystkie straty materialne – wyjaśnił historyk.

W Sejmie powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

– To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Kamień na kamieniu nie powinien zostać – rozkazał w 1944 r. Heinrich Himmler, prawa ręka...

zobacz więcej

Pod butem sowieckim

Ryba zwrócił uwagę, że do strat materialnych należy dodać straty ludzkie. I dodał, że oczywiście nie da się zmierzyć skali odpowiedzialności, również tej finansowej, za mordy, ale to też może być przedmiotem negocjacji. Jego zdaniem są to rzeczy w relacjach międzypaństwowych naturalne. Historyk podkreślił, że Polska nie byłaby pierwszym krajem, w stosunku do którego Niemcy mieliby takie zobowiązania. – Wręcz odwrotnie. Bylibyśmy gdzieś na samym końcu, a pamiętajmy, że takich zbrodni jak na ziemiach polskich to wydaje się, że nie popełniono nigdzie – ocenił.

– My byliśmy pod butem sowieckim, nie mieliśmy państwa suwerennego, to państwo nie było w stanie się niczego domagać. Mało tego, zawarło z tym drugim państwem komunistycznym rzekome porozumienie w tej sprawie – przypomniał prof. Ryba. W jego ocenie w wolnych krajach, zjednoczonych Niemczech i wolnej Polsce, rzecz jest do uregulowania. Ryba uważa, że jest to sprawa ważna nie tylko dla Polaków, ale także dla Niemców.

Wyraził opinię, że kwestia ta oddaje taki wymiar prawdziwościowy, czy Niemcy pokażą po raz pierwszy od długiego czasu, że mordowali nie tylko Żydów, ale również Polaków. – To się wszystko zaciera w pamięci. Być może to, że odpuszczono ważną kwestię, kwestię reparacji, skutkowało tym, że dziś się mówi o „polskich obozach koncentracyjnych” – ocenił prof. Ryba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej