Ruszył festiwal w Wenecji. Widzowie zobaczą ponad sto filmów

Annette Bening na festiwalowym dywanie (fot. PAP/EPA/ EPA/ETTORE FERRARI )

74. festiwal filmowy rozpoczął się w środę w Wenecji. W jego trakcie do 9 września zaprezentowanych zostanie w konkursie i na różnych przeglądach ponad sto filmów z 36 krajów.

Jerzy Skolimowski ze Złotym Lwem za całokształt twórczości

Reżyser Jerzy Skolimowski otrzymał na festiwalu filmowym w Wenecji nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. Wręczono mu ją w czasie gali...

zobacz więcej

W głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa jest 21 filmów. Nie ma wśród nich żadnej produkcji z Polski.

Galę otwarcia uświetniła projekcja amerykańskiego filmu science fiction „Downsizing” Alexandra Payne'a z Mattem Damonem. Film już zebrał wysokie oceny i był gorąco oklaskiwany na wcześniejszym pokazie prasowym.

W ceremonii otwarcia festiwalu uczestniczył prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Środki bezpieczeństwa

Tegorocznej imprezie w związku z zagrożeniem terrorystycznym towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, zarówno na Lido, gdzie trwa festiwal, jak i w mieście nad Canal Grande.

Przewodnicząca jury, amerykańska aktorka Annette Bening, mówiła podczas inauguracji o magii kina. – Kiedy gasną światła w sali kinowej i ogarnia ją mrok, nieważne, czy jest się Włochem, czy Amerykaninem, prezydentem czy sprzedawczynią, mężczyzną czy kobietą – zatracamy się w najlepszy z możliwych sposobów i stajemy się wolni jak dzieci i wszyscy równi – powiedziała.

Amerykańska gwiazda jest pierwszą od 10 lat kobietą stojącą na czele jury w Wenecji.Wśród najciekawszych produkcji w głównym konkursie wymienia się amerykański „Suburbicon”, czarną komedię rozgrywającą się na prowincji w latach 50. Jest to szósty film w reżyserii George'a Clooneya, oczekiwanego na Lido. W obsadzie jest również Matt Damon, który już przyjechał do Wenecji.

Duże zainteresowanie budzi konkursowy amerykańsko-niemiecki film o losie migrantów i uchodźców na świecie, który wyreżyserował znany chiński artysta i dysydent Ai Weiwei.

O Złotego Lwa zawalczy także „Mother!” Darrena Aronofsky'ego, psychologiczny thriller z Jennifer Lawrence, Javierem Bardemem i Michelle Pfeiffer oraz wysoko notowany „The Shape of Water” Meksykanina Guillermo del Toro.

Całokształt twórczości

Nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości dostaną w tym roku na Lido w piątek legendy światowego kina: Jane Fonda i Robert Redford. Po ceremonii wyświetlony zostanie film „Our Souls at Night” w reżyserii Ritesha Batry z ich udziałem.

W sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego opowiadającego o kinie i sztuce filmowej powalczy „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-65), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą.

źródło:

Zobacz więcej