RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Hiszpanii rośnie liczba aktów agresji wobec muzułmanów

Zjawisko islamofobii nasila się w Hiszpanii już od trzech lat (fot. PAP/EPA/REDUAN)
Zjawisko islamofobii nasila się w Hiszpanii już od trzech lat (fot. PAP/EPA/REDUAN)

Najnowsze

Popularne

Po zamachach w Katalonii, w których zginęło 16 osób, na terenie całej Hiszpanii znacznie wzrosła liczba aktów agresji przeciwko wyznawcom islamu – ujawniła hiszpańska policja.

Niemiecka policja: ataki dżihadystów na pociągi są możliwe

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA) uznał za możliwe ataki dżihadystów na infrastrukturę kolejową – podał w środę dziennik „WAZ”. Policyjni...

zobacz więcej

W niemal wszystkich częściach kraju zwiększyła się liczba przypadków wandalizmu wobec meczetów, sklepów i firm należących do muzułmanów, a także innych form agresji. Jedno z najbrutalniejszych zdarzeń miało miejsce w Sagunto koło Walencji, gdzie nieznani sprawcy pobili dwóch marokańskich nastolatków.

Akty nienawiści wobec muzułmanów

Już w dwa dni po zamachu na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, gdzie terrorysta staranował furgonetką kilkuset przechodniów, do hiszpańskiej policji zaczęły napływać liczne skargi w sprawie aktów nienawiści wobec muzułmanów. Zgłoszenia dotyczyły m.in. ataków na meczety w Sewilli, Grenadzie, Tarragonie, Logrono i podmadryckiej Fuenlabradzie.

Według mediów w wielu przypadkach za działaniami przeciwko wspólnotom muzułmańskim stoją działacze ruchu Hogar Social, organizacji powstałej w 2014 r., która grupuje sympatyków hiszpańskiego neonazizmu. Do jej celów należy m.in. okupowanie budynków publicznych i przeznaczanie ich dla eksmitowanych ze swoich mieszkań zadłużonych Hiszpanów. Radykalni aktywiści podkreślają, że pomagają tylko białym obywatelom tego kraju.

Członkowie HS byli w Hiszpanii wielokrotnie zatrzymywani za udział w atakach na imigrantów i lewicowych aktywistów. W zeszłym roku po zamachach terrorystycznych w Brukseli neonaziści dokonali kilku akcji odwetowych na terenie Hiszpanii przeciwko wspólnotom muzułmańskim, dopuszczając się m.in. wandalizmu w madryckim meczecie.

Muzułmanie modlili się w świętym miejscu katolików. Oburzenie w Hiszpanii

Dziesiątki muzułmanów zebrały się na wieczornej modlitwie ramadanowej w jednym z parków w hiszpańskiej Granadzie. Zaprosił ich socjalistyczny...

zobacz więcej

Manifestacje pod domami rodzin zamachowców

Komentatorzy telewizji TVE24 wskazują, że związek z rosnącą liczbą antyislamskich wystąpień może mieć fakt, iż przywódcą grupy, która dokonała sierpniowych zamachów w Katalonii, był imam Abdelbaki As-Satty.

Już w kilka dni po ustaleniu personaliów imama i terrorystów, z których większość mieszkała w Ripoll, w mieście tym zorganizowano szereg manifestacji pod domami rodzin zamachowców. Kilka z nich wkrótce zmieniło miejsce zamieszkania.

Choć eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują, że wzrost niechęci wobec wspólnot muzułmańskich w następstwie zamachów wyraźnie się zwiększył, to odnotowują, że zjawisko islamofobii nasila się w Hiszpanii już od trzech lat.

Islamofobia w Hiszpanii

Z policyjnych danych wynika, że o ile w 2014 r. w Hiszpanii doszło do 49 zdarzeń o charakterze antyislamskim, o tyle w 2016 r. przypadków takich było już 573. Aż 282 z nich miało miejsce na terenie autonomicznej wspólnoty Katalonii, gdzie żyje ponad 200 tys. wyznawców islamu.

Zamachy w Barcelonie i Cambrils z 17 i 18 sierpnia przygotowała grupa 12 terrorystów pochodzenia marokańskiego. Pierwotnie planowała ona kilka wybuchów na terenie Barcelony, jednak w efekcie niespodziewanej eksplozji w bazie terrorystów w Alcanar dżihadyści zmienili plany i przeprowadzili dwa zamachy przy użyciu samochodów oraz noży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej