Wino jest starsze niż ktokolwiek przypuszczał. Odnaleziono jego ślady w jaskiniach

Do tej pory przypuszczano, że ludzie zaczęli wytwarzać wino ok. 3 tys. lat temu (fot. Flickr/alessio Maffels)

Włosi znaleźli najprawdopodobniej najstarsze wino na świecie. Naukowcy twierdzą, że zrobiono je mniej więcej 6 tys. lat temu, czyli w epoce eneolitu. Wino znajdowało się w ceramicznych zbiornikach ukrytych w grocie na Sycylii. To wielka niespodzianka, bo do tej pory myślano, że wino jest znacznie młodszym wynalazkiem.

Prosecco służy zdrowiu. Chroni przed alzheimerem

Jak wynika z badań naukowców, wino musujące dobrze wpływa na nasze zdrowie. Wszystko za sprawą związków znajdujących się w winogronach.

zobacz więcej

Ślady wina badacze odkryli na dnie amfory pochodzącej z epoki miedzi (eneolitu), znalezionej w trudno dostępnej grocie koło miasta Agrigento. Badania nad znaleziskiem prowadziła międzynarodowa grupa ekspertów pod kierunkiem archeologa Davide Tanasiego z Uniwersytetu na Florydzie we współpracy z włoskim Komitetem Badań Naukowych.

  Zespół naukowców twierdzi, że na obszarze obecnych Włoch wino zaczęto wytwarzać nie w epoce brązu, jak utrzymywano do tej pory, ale 3 tys. lat wcześniej.

W przeszłości znaleziono na Sardynii nasiona winorośli z 1300-1100 r. przed naszą erą, co potwierdziło, że była ona uprawiana na wyspie.


 Davide Tanasi powiedział włoskiej agencji Ansa, że prace jego zespołu pozwoliły odkryć osad po fermentacji, co wskazuje nie tylko na uprawę winorośli, ale także na wytwarzanie wina.

Na podstawie odnalezionych śladów kwasu winowego nie można stwierdzić, czy najstarsze sycylijskie wino było białe, czy czerwone. Nie wiadomo też, kto je produkował. – Wiemy zaś, że terytoria te zamieszkiwała wspólnota rolników i hodowców, która zaczynała wytwarzać tkaniny – wyjaśnił Tanasi. – Uprawa winorośli to ważna nowość, która ma istotny aspekt ekonomiczny, bo wino było cennym dobrem, które mogło być przedmiotem handlu – podkreślił archeolog.

źródło:

Zobacz więcej