RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecka policja: ataki dżihadystów na pociągi są możliwe

Nie są znane konkretne plany zamachów na terenie Niemiec (fot. Lennart Preiss/Getty Images)
Nie są znane konkretne plany zamachów na terenie Niemiec (fot. Lennart Preiss/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA) uznał za możliwe ataki dżihadystów na infrastrukturę kolejową – podał w środę dziennik „WAZ”. Policyjni eksperci doszli do takiego wniosku po analizie najnowszych publikacji Al-Kaidy – wyjaśnia gazeta.

Dżihadyści zapowiadają zamachy na papieża i Watykan

Tak zwane Państwo Islamskie znów grozi zamachami – tym razem papieżowi i Watykanowi. Agencja informacyjna bojowników opublikowała film nagrany...

zobacz więcej

– Zamachy na pociągi, poprzez sabotaż skierowany przeciwko trasom kolejowym, wydają się zajmować coraz więcej miejsca w planowanych scenariuszach dżihadystów – powiedział rzecznik BKA dziennikarzom redakcji z grupy medialnej Funke (m.in. „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”).

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w lipcu na forum internetowym wykorzystywanym przez islamistów rozważana była możliwość wykolejenia pociągów w Europie. – Celem, do którego dążą, jest katastrofa na skalę porównywalną z wypadkiem w Bad Aibling w lutym 2016 roku – wyjaśnił rzecznik BKA. W zawinionej przez dyspozytora ruchu kolizji dwóch pociągów zginęło wówczas 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Dżihadyści nie oczekują już od zamachowców „męczeńskiej śmierci”


Rzecznik zastrzegł, że policji nie są znane konkretne plany zamachów na terenie Niemiec. Polityk CDU Ansgar Heveling ocenił, że zamachy w rodzaju ataków na linie kolejowe mogą zyskać w przyszłości na znaczeniu.

– Dżihadyści nie oczekują już od zamachowców „męczeńskiej śmierci”, co powoduje, że krąg potencjalnych sprawców może się poszerzyć – powiedział chadek kierujący pracami komisji spraw wewnętrznych Bundestagu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej