RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Telewizja TVR prała miliony wyłudzone ze SKOK Wołomin. Kolejne zatrzymanie

Policja zatrzymała Tomasza S., usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy (fot. policja)

Spółka zarządzająca telewizją TVR była finansowana z pieniędzy wyłudzonych ze SKOK Wołomin – uważa prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie afery z podwarszawska kasą oszczędnościową. Do informacji takich dotarł portal tvp.info. W poniedziałek zatrzymano Tomasza S., byłego członka zarządu TVR Sp. z o.o. Jest podejrzany o pranie pieniędzy. Według śledczych, S. razem z byłym prezesem SKOK Wołomin oraz osławionym oficerem WSI Piotrem P. mieli „wyprać” blisko 13 mln zł i wyłudzić 6 mln z wołomińskiego SKOK.

Wyłudził 32 kredyty ze SKOK Wołomin? Kolejne aresztowanie w aferze

Krzysztof W., były prezes fundacji Pro Civili i oficer WSI, podejrzany o gigantyczne wyłudzenia ze SKOK Wołomin, trafił do aresztu – informuje RMF...

zobacz więcej

– Potwierdzam, że 28 sierpnia, na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, zatrzymany został Tomasz S., były członek zarządu spółki właściciela telewizji TVR. Mężczyzna usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. We wtorek, zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł, a także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu – powiedział tvp.info prok. Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Wcześniej, prokuratura informowała, że 23 sierpnia zatrzymano Mariusza G., byłego prezesa SKOK Wołomin, oraz Dominika de V., byłego członka zarządu spółki właściciela telewizji TVR, zaś z aresztu doprowadzono Piotra P., byłego oficera WSI, który do 2012 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej SKOK Wołomin. Prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia środków ze SKOK Wołomin.

Poseł PiS szuka powiązań Tuska ze SKOK-iem Wołomin

„Kancelaria Premiera sprawdzi, czy zachowały się dowody ze spotkań Donalda Tuska z Andrzejem Jakubiakiem – byłym szefem KNF-u, który nadzorował...

zobacz więcej

Finansowanie z przekrętu?

Portal tvp.info dotarł do szczegółów zarzutów całej czwórki. – Mężczyźni są podejrzani o wprowadzenie w okresie od 17 sierpnia 2010 roku do 30 sierpnia 2013 roku do obrotu gospodarczego pochodzących z przestępstwa środków pieniężnych w łącznej kwocie 12 mln 680 tys. zł, czyli przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy. Ponadto Piotrowi P. prokurator przedstawił kolejne pięć zarzutów popełnienia przestępstw polegających na wyłudzeniu ze SKOK Wołomin łącznej kwoty około 6 mln zł – wyjaśnił prok. Marcin Saduś.

Śledczy są przekonani, że spółka TVR odgrywała ważną rolę w praniu pieniędzy pochodzących m.in. z oszustw kredytowych popełnionych na szkodę SKOK w Wołominie.

W marcu 2017 roku zarzuty wyłudzenia pożyczek ze SKOK Wołomin usłyszał były rolniczy związkowiec Władysław S., jeden z udziałowców i założycieli TVR. Według prokuratury „łączna kwota pożyczek wyłudzonych ze SKOK Wołomin z udziałem Władysława S. wynosi 6,1 mln zł, zaś łączna kwota przyjętych, pochodzących z przestępstwa środków, przeznaczonych na finansowanie spółki, w której podejrzany posiadał udziały, wynosi ponad 10 mln zł”.

Afera w SKOK Wołomin. Kolejne osoby z zarzutem prania brudnych pieniędzy

Były prezes zarządu SKOK Wołomin były członek zarządu spółki właściciela telewizji TVR usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy w tej Kasie –...

zobacz więcej

Ponad setka podejrzanych

W śledztwie ws. SKOK Wołomin prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga podejrzane są już 133 osoby, którym przedstawiono łączenie ponad 200 zarzutów m.in.: przedkładania nierzetelnych, bądź podrobionych dokumentów w celu uzyskania kredytów, oszustw na szkodę SKOK Wołomin, polegających na wyłudzeniu kredytów; udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw takich jak oszustwa kredytowe; dokonywania transferu środków płatniczych pochodzących z przestępstw popełnionych na szkodę SKOK Wołomin (tzw. pranie brudnych pieniędzy).

Wobec podejrzanych skierowano do sądu akty oskarżenia oraz wnioski o wydanie wyroków skazujących. – W dalszym ciągu analizowana jest dokumentacja finansowa dotycząca kilkuset kredytobiorców, dotychczas nieobjętych zarzutami, co najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie skutkowało wydaniem kolejnych postanowień o przedstawieniu zarzutów – tłumaczy prok. Saduś.

​Bulwersujący wątek w aferze SKOK Wołomin. Ludzie muszą płacić za gangsterów

Aferzyści, w głównych rolach byli oficerowie WSI, ukradli ze SKOK-u Wołomin setki milionów złotych. Tymczasem syndyk masy upadłościowej od kilku...

zobacz więcej

Rekordziści

Łącznie w kilku śledztwach dotyczących oszustw i wyłudzeń ze SKOK Wołomin, zarzuty przedstawiono 723 osobom. Prokuratorzy są przekonani, że głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był podejrzany Piotr P. To były oficer WSI służący w PRL w kontrwywiadzie wojskowym, który do 2012 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie. Ściśle współpracował on z członkami zarządu SKOK w Wołominie: prezesem Mariuszem G. i wiceprezesami Joanną P. i Mateuszem G.

Podejrzanemu Piotrowi P. do chwili obecnej przedstawiono 679 zarzutów oszustwa na łączną kwotę 1 miliarda 353 milionów 124 tysięcy złotych z tytułu wyłudzonych pożyczek i kredytów. Jego przestępcza działalność doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 miliarda 96 milionów 373 tysięcy 305 złotych. Prokuratorzy ogłosili mu ponadto 87 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy na łączną kwotę 161 milionów 323 tysięcy 169 złotych. Mężczyzna czeka na proces w areszcie.

Z kolei prezesowi zarządu SKOK w Wołominie Mariuszowi G. przedstawiono miedzy innymi 539 zarzutów w zakresie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem na łączną kwotę 660 milionów 384 tysięcy złotych.

Prokuratorzy skierowali akty oskarżenia przeciwko 225 osób. Prawomocnie skazano 90 z nich.

CBA zatrzymuje ws. wyłudzeń z SK Banku w Wołominie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę sześć osób związanych z wyłudzeniami kredytów z SK Banku w Wołominie. Wśród nich są m.in. prezesi...

zobacz więcej

Specgrupami w bankowych oszustów

Aferą SKOK Wołomin zajmują się śledczy z trzech prokuratur okręgowych: Warszawa-Praga, w Gorzowie Wielkopolskim oraz Białymstoku. Śledczych wspierają funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Gorzowie Wlkp. i Rzeszowie, CBA w Warszawie, ABW Departament Postępowań Karnych Warszawie, KSP w Warszawie oraz KWP w Gorzowie Wlkp., w Szczecinie i w Białymstoku.

W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga oraz Gorzowie Wlkp. Prokurator Krajowy powołał specjalne zespoły do prowadzenia tych śledztw.

W toku śledztw dokonano zabezpieczeń majątkowych na nieruchomościach na łączną kwotę około 260 milionów złotych, na mieniu ruchomym w postaci pieniędzy na łączną kwotę ponad 6 milionów złotych i innym mieniu ruchomym na łączną kwotę powyżej 33 milionów złotych.

źródło:
Zobacz więcej