RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kogo dotyczy projekt repolonizacji mediów? Wiceminister kultury wyjaśnia

Kamera telewizyjna (fot. Shutterstock/ IxMaster)
Kamera telewizyjna (fot. Shutterstock/ IxMaster)

– W żadnym poważnym kraju UE nie pozwolono, by kapitał zagraniczny miał tak wielkie udziały w jakimś segmencie mediów jak w Polsce – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Podkreślił, że projekt repolonizacji mediów dotyczy właścicieli mediów.

Będzie repolonizacja mediów

zobacz więcej

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, pytany w radiu TOK FM o dekoncentrację kapitału zagranicznego w polskich mediach, przyznał, że taki pomysł jest przygotowywany w jego resorcie. Zaznaczył, że dotyczy on nie dziennikarzy, ale właścicieli mediów.

– W żadnym poważnym kraju Unii Europejskiej, takim jak Francja, Włochy, Niemcy czy Wielka Brytania – mimo zasady wolnego przepływu osób, kapitału, która w UE obowiązuje – nie pozwolono na to, by kapitał zagraniczny, a zwłaszcza kapitał z jednego konkretnego kraju, miał tak wielkie udziały w jakimś segmencie mediów jak w Polsce – przypomniał.

– Mówię o segmencie prasowym oczywiście, gdzie dominuje kapitał jednego konkretnego kraju, czyli Niemiec. Żadne poważne państwo by sobie na to nie pozwoliło, wręcz przeciwnie – zaznaczył wiceminister.

Sellin: jesienią nowy projekt ustawy ws. abonamentu RTV

Media publiczne powinny być zasadniczo finansowane ze środków publicznych, wpływy z reklam powinny być uzupełnieniem – stwierdził wiceminister...

zobacz więcej

Dodał, że „chcemy być poważnym krajem UE, poważnie sami siebie traktować”. – Powtarzam - skoro z jakichś powodów tak poważne państwa jak Niemcy czy Francja nigdy do tego nie dopuściły - i trudno sobie wyobrazić, żeby dopuściły, że np. cała prasa niemiecka jest w rękach Francuzów (...) - to zachowujmy się też poważnie – podkreślił.

Na pytanie, czy nie lepiej zająć się ważniejszymi i trudniejszymi sprawami, Sellin powiedział, że jego zdaniem to właśnie jest jeden z poważniejszych problemów w Polsce. – W ustrojach kapitalistycznych z monopolami się walczy, i to jest zupełnie normalne. Jeżeli jest nadmiar monopolu w jakimś segmencie biznesu – media to też biznes – to się z tym walczy i trzeba po prostu do dekoncentracji doprowadzić – zaznaczył.

W sierpniu Jarosław Sellin zapowiedział, że projekt ustawy dekoncentracyjnej wyjdzie z resortu kultury prawdopodobnie jesienią i zostanie zaprezentowany też Kancelarii Prezydenta. – Zadbamy o to, by na etapie, w którym ustawa wyjdzie z rządu, z mojego ministerstwa, i pójdzie do Sejmu, pan prezydent szczegóły tej ustawy już znał – mówił wówczas wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej