RAPORT

Wojna na Ukrainie

Guru trafi za kraty na 20 lat. Wysoki wyrok indyjskiego sądu

Być może Gurmit Ram Rahim Singh odpowie także za morderstwa (fot. Wiki/Auroraaddy)
Być może Gurmit Ram Rahim Singh odpowie także za morderstwa (fot. Wiki/Auroraaddy)

Uznany w piątek za winnego dwóch gwałtów indyjski guru Gurmit Ram Rahim Singh usłyszał wyrok 20 lat pozbawienia wolności – po 10 lat za każdy gwałt. Służby bezpieczeństwa obawiają się, że decyzja sądu spowoduje w Indiach ponowną falę przemocy. Policja otrzymała pozwolenie na strzelanie do protestantów.

Protesty, ofiary, płonące samochody. Indie zawrzały po wyroku na guru

Gwałtowne protesty wybuchły w Indiach i pochłonęły co najmniej 30 ofiar śmiertelnych po tym, jak sąd skazał za gwałt na dwóch kobietach tamtejszego...

zobacz więcej

Po tym, jak sąd uznał Singha winnym, około stu tysięcy jego zwolenników wyszło na ulice w całym kraju. W zamieszkach zginęło 38 osób, a ponad 200 zostało rannych. Do największych rozruchów doszło w stanie Harjana na północy Indii. Do starć doszło również w stanach Pendżab i Uttar Pradeś.

Wyznawcy guru atakowali i podpalali samochody, autobusy, wozy telewizyjne, stacje kolejowe i urzędy. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. W niektórych miejscowościach władze wprowadziły godzinę policyjną.

Powodem skazania 50-letniego przywódcy sekty Dera Sacha Sauda jest gwałt na dwóch członkiniach grupy, do którego doszło w 2002 roku. Pełnomocnik kobiet zapowiedział wniesienie apelacji z żądaniem zaostrzenia zasądzonej kary. Chce także, by sprawa została raz jeszcze zbadana, ponieważ – jak twierdzi – było co najmniej 48 przypadków molestowania seksualnego przez guru.

Podejrzenia morderstw

Przeciwko Gurmitowi Ramowi Rahimowi Singhowi toczy się także proces w sprawie dwóch morderstw – dziennikarza, który opisał to, co dzieje się w prowadzonej przez Singha wspólnocie, oraz jednego z członków kierownictwa grupy.

Sąd bada również sprawę kastracji ponad 400 wyznawców oraz przypadków samookaleczeń. Guru przekonuje, że były one niezbędne dla oczyszczenia, które umożliwi wiernym zbliżenie do Boga, i zostały podjęte przez nich dobrowolnie.

Według jednego z rankingów prowadzonych przez indyjskie media Gurmit Ram Rahim Singh należy do najzamożniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców tego kraju. Aktor, piosenkarz, biznesmen i społecznik znany jest przede wszystkim jako przywódca duchowy.

Szacuje się, że założona pod koniec lat 40. ubiegłego wieku wspólnota Dera Sacha Sauda skupia obecnie blisko 60 milionów wyznawców na całym świecie. Gurmit Ram Rahim Singh prowadzi ją od 27 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej