RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„KOD chce zawłaszczyć historię i budować ją od nowa”

– W KOD są ludzie, którzy byli katami „Solidarności” w tamtym okresie – powiedział w programie „Minęła 8” publicysta Jerzy Jachowicz. Z kolei historyk Piotr Dymitrowicz podkreślił, że pomysły zawłaszczenia przez KOD święta „Solidarności” to „rzecz bulwersująca i zakłamywanie historii”.

„Nie sądzę, żeby liderom KOD chodziło o uczczenie »Solidarności«”

– Ubolewam nad tym, że pojawiły się w Polsce środowiska, które dążą tylko do tego, aby zakłócić uroczystości i prowokować ich uczestników –...

zobacz więcej

31 sierpnia Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” po mszy w Bazylice św. Brygidy (o godz. 17.00) wyruszy marsz na pl. Solidarności pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty. Tego samego dnia o godz. 19.00 pomorski KOD organizuje na pl. Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wiec, w którym mają wziąć udział m.in. pierwszy przywódca „S” Lech Wałęsa oraz dawny działacz „S” Władysław Frasyniuk.

„W KOD są ludzie, którzy byli katami »Solidarności«”

– W KOD są ludzie, którzy byli katami „Solidarności”. W tamtym okresie sam fakt przesłuchania stawał się sytuacją kat i ofiara, a ofiarą był przesłuchiwany. Przesłuchanie to nie była normalna rozmowa, to był pierwszy krok do tego, żeby skazać. Od tego zaczynała się droga do więzienia. Mówienie, że teraz ci ludzie mogą świętować wspólnie z „Solidarnością”, a nawet – co więcej – zająć jej miejsce, to są rzeczy niewyobrażalne – mówił Jachowicz.

– Tu nie chodzi o jednorazowy akt obchodów, tylko o tworzenie na nowo historii dla najmłodszego pokolenia – dodał.

W „Bez retuszu” o Lechu Wałęsie. „Lider Solidarności miał tajemnicę z szefem bezpieki”

– Dziś Lech Wałęsa jest jak taki bankrut, który zaciąga kolejne długi, tylko już przestał zwracać na to uwagę – powiedział w programie „Bez...

zobacz więcej

„Nie mamy nic do zawdzięczenia Lechowi Wałęsie”

– Zęby mi się zaciskają, kiedy słyszę takie pomysły, żeby ktoś zawłaszczał, kradł to święto 10 mln ludzi, którzy tworzyli ten fantastyczny ruch. Nie stworzył go Lech Wałęsa. (…) To jest rzecz bulwersująca i zakłamywanie historii. To próbowanie zawłaszczania historii i budowania jej na nowo, na jeden jedyny sposób, który poznawaliśmy przez ostatnich osiem lat – powiedział w „Minęła 8” historyk i publicysta Piotr Dymitrowicz.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć – nie mamy nic do zawdzięczenia Lechowi Wałęsie, ale Lech Wałęsa ma wiele do zawdzięczenia nam. Tysiącom działaczy takich jak ja, którzy byli gotowi wyjść na ulicę, którzy byli gotowi iść do więzienia, by walczyć za wolność Polski z komunistami – podkreślił opozycjonista z czasów PRL Adam Borowski.

źródło:
Zobacz więcej