RAPORT

Pogarda

ZUS upomina się o zaległe składki. Wkrótce zmiany w sposobie płacenia

Przesiębiorcy muszą uregulować zaległości (fot. Shutterstock/Bartosz Zakrzewski)
Przesiębiorcy muszą uregulować zaległości (fot. Shutterstock/Bartosz Zakrzewski)

Najnowsze

Popularne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła listy do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które mają zaległości w składkach. Informuje, że od nowego roku wchodzi opłacanie składek na ZUS ma być prostsze dzięki e-składce.

Fiskus sprawdza rozmowy i twarde dyski. „Nie musi tego uzasadniać”

Ponad 2,8 tys. razy wydział skarbowy pytał w 2016 roku o billingi, a ponad 2,3 tys. razy o dane abonentów, a nawet ich lokalizację (714 razy)....

zobacz więcej

Przedsiębiorcy będą wykonywali co miesiąc tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać, a nie jak obecnie trzy lub cztery. ZUS podzieli tę składkę na poszczególne ubezpieczenia. Dla zadłużonych ta zmiana może oznaczać brak prawa do ubezpieczenia chorobowego – wyjaśnia IAR rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

W pierwszej kolejności składki mają pokrywać zadłużenie. Skoro tak, to nie wystarczy tych środków z bieżącej wpłaty na składkę na ubezpieczenie chorobowe – podkreśla rzecznik. Dodaje, że brak tego ubezpieczenia oznacza brak prawa do zasiłku chorobowego.

Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że dla osób z niewielkimi zaległościami spłata nie powinna być problemem. Ci zaś, którzy do zwrotu mają większą sumę pieniędzy mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie długu na raty.

Wojciech Andrusiewicz informuje, że zadłużonych w ZUS-ie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest ponad 100 tysięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej