Trump grozi wycofaniem USA z układu NAFTA. „Najgorsza umowa w historii”

Donald Trump (fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS)

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone mogą wycofać się z układu NAFTA. Po raz kolejny wezwał również Meksyk do sfinansowania budowy muru na granicy między oboma państwami.

Trump bierze się za renegocjację porozumienia NAFTA. Powrót do obietnicy wyborczej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wykonał pierwszy formalny krok do zmiany warunków porozumienia handlowego NAFTA. Obiecał to w kampanii...

zobacz więcej

„Jesteśmy w trakcie renegocjacji układu NAFTA, najgorszej umowy w historii, z Meksykiem i Kanadą. To dwaj bardzo trudni (partnerzy w rozmowach), może wypowiemy umowę?” – napisał Trump na Twitterze. „Meksyk ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie, musimy mieć mur. Meksyk zapłaci za niego przez zwrot kosztów lub inaczej” – dodał.

20 sierpnia zakończyła się pierwsza runda negocjacji zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA, która ujawniła poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami układu – USA, Kanadą i Meksykiem. Druga runda rozmów ma odbyć się 1-5 września w Meksyku.

Obietnice Trumpa

Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA „najgorszym porozumieniem w historii świata” i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie.

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George'a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona.

Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.źródło:

Zobacz więcej