Polskie dania podbijają Wielką Brytanię. Polak wśród najlepszych szefów kuchni

Damian Wawrzyniak (fot. Twitter/Damian Wawrzyniak)

Polski szef kuchni Damian Wawrzyniak został wybrany przez magazyn BBC Good Food jednym z dziesięciu pionierów brytyjskiej kuchni. – To efekt dwudziestu lat pracy – powiedział Wawrzyniak w rozmowie z PAP.

Zaczęło się od espresso. „Gest solidarności ze współczesnymi niedotykalnymi”

Dziewięć lat temu Dino Impagliazzo, emeryt z Rzymu, z kilkoma kanapkami i owocami w koszu, rozdawał jedzenie bezdomnym, koczującym w okolicach...

zobacz więcej

Wawrzyniak znalazł się na liście wraz z szefami kuchni z Syrii, Meksyku, Indii, Tajwanu, Tajlandii i Włoch, którzy zdaniem BBC zasługują za wyróżnienie za „przedstawianie (Brytyjczykom) nowych doznań smakowych” i „dzielenie się swoim dziedzictwem”.

Jak podkreślono, Wawrzyniak „jako syn kucharzy miał życie w kuchni zapisane w gwiazdach”. Polak pracował m.in. przy igrzyskach olimpijskich w Londynie, w Pakistanie, a nawet w słynnej kopenhaskiej restauracji Noma. W ubiegłym roku pokazywał w telewizji BBC, jak przygotować babkę wielkanocną.

„Wawrzyniak wykorzystuje tradycyjne mięsa moczone w solance i pierogi wraz z talerzami pełnymi chleba na zakwasie ze smalcem i nadaje im większą wyrazistość – napisano, dodając, że „w swojej restauracji House of Feasts w Peterborough Damian chce walczyć ze stereotypem, że polska kuchnia to tylko kapusta i kotlet”.

Dania z olimpijskich odpadków. Kucharz z Włoch karmi głodnych w Rio

„ReffettoRio” to projekt stworzony przez włoskiego kucharza Massimo Bottura i jego brazylijskiego kolegi Davida Hertza. Na czas igrzysk w Rio...

zobacz więcej

Brytyjczycy przepadają za schabowym z kością

W rozmowie z Wawrzyniak powiedział, że wyróżnienie BBC to „efekt dwudziestu lat pracy, żeby rozkochać Brytyjczyków w polskiej kuchni”. – Naszymi prostymi smakami można zdobyć serca Brytyjczyków. One nie są znane tutaj, a my mamy to we krwi i możemy im pokazać – tłumaczył.

Jak dodał, w jego restauracji szczególnym powodzeniem wśród Brytyjczyków cieszą się schabowy z kością, wolno gotowana wołowina z piklami i smalec na świeżym chlebie. – Szczególnie smalec jest absolutnym hitem, ludzie specjalnie przyjeżdżają i o to pytają. Musimy tego przygotowywać absurdalne ilości, jakieś 100 kilogramów tygodniowo – śmiał się polski kucharz.

Wawrzyniak, który w lipcu przygotował lunch dla księcia Williama i księżnej Kate podczas ich pobytu w Polsce, przekonywał, że „Polacy w Wielkiej Brytanii powinni odejść od założenia, że polska kuchnia jest prosta i nie ma się czym chwalić”.

– Wcale tak nie jest: jest skomplikowana, trzeba znać składniki i umieć gotować tradycyjnie, bez wymyślania cudów. Powinniśmy być z tego dumni i pokazywać to innym, bo jestem przekonany, że ta kuchnia może podbić świat, tak jak kuchnia indyjska – mówił.

źródło:

Zobacz więcej