Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sondaż: najwięcej Norwegów zagrożenie dla kraju widzi w migrantach

W Rzymie policja użyła wody do rozproszenia migrantów protestujących przeciw usunięciu ich z nielegalnie zajętych mieszkań (fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Blisko 50 procent Norwegów, którzy uważają, że zagrożone jest bezpieczeństwo kraju, twierdzi, że powodem zagrożenia są uchodźcy i migranci – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Włosi nie wyrzucą imigrantów z nielegalnie zajmowanych budynków

Włoskie MSW postanowiło, że migranci zajmujący nielegalnie budynki nie będą z nich wyrzucani, jeśli nie zapewni się im innego miejsca zamieszkania....

zobacz więcej

Co czwarty ankietowany uważa, że zagrożenie dla bezpieczeństwa Norwegii jest wysokie lub bardzo wysokie. Wśród jego powodów wymieniany jest terroryzm i ataki cybernetyczne. Największy odsetek respondentów – 44 procent – jest zdania, że największym zagrożeniem są uchodźcy i migranci.

– Wielu respondentów ma jednak problem w odróżnieniu uchodźców i migrantów, terroryzmu i tzw. Państwa Islamskiego – zastrzega dyrektor Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Ulf Sverdrup w komentarzu dla norweskiej telewizji.

Badanie pokazuje również, że na zagrożenie ze strony imigrantów najczęściej wskazują wyborcy nacjonalistycznej Partii Postępu, która współrządzi Norwegią. Podobne zdanie miała blisko połowa głosujących na rządzącą partię Prawica lub partię Centrum. Natomiast sympatycy socjalistów i komunistów zagrożenie dla bezpieczeństwa Norwegii widzą głównie w nacjonalizmie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Sondaż został przeprowadzony wśród ponad 1000 ankietowanych.

źródło:
Zobacz więcej