Pochwalał zbrodnię katyńską. Jest akt oskarżenia wobec działacza partii Zmiana

Zdaniem prokuratury, oskarżony działacz partii Zmiana pochwalał reżimy komunistyczne (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prokuratura przygotowała akt oskarżenia dotyczący Bartosza Tomassiego, 21-latka, który dopuścił się czynu propagowania totalitarnego ustroju Związku Radzieckiego – informuje portal wPolityce.pl. Mężczyzna zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie oznaczone czerwoną flagą z sierpem i młotem. W ten sposób zadeklarował, komu kibicuje podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

ABW przeszukała mieszkania działaczy partii Zmiana

Mateusz Piskorski, lider partii Zmiana i sekretarz Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, został według informacji portalu newsbalt.ru...

zobacz więcej

Trwające od zeszłego roku śledztwo potwierdziło, że Tomassi w momencie dokonania wpisu był członkiem prorosyjskiej partii Zmiana. Jak sam powiedział, działacze tego ugrupowania pochwalają działalność reżimów komunistycznych: PRL-u z czasu Bieruta, Gomułki i Jaruzelskiego, ZSRR za Stalina i Korei Północnej. Potem w śledztwie Tomassi zmienił zdanie w tej sprawie.

Oskarżony zapewniał też, że flagę ZSRR zamieścił na swoim profilu dla żartu, nie chciał również nikogo obrazić wpisem o Katyniu, choć dostrzegł, że był on „grubiański i chamski” – wyjaśnia portal wPolityce.pl.

Mimo to prokuratura uznała, że Tomassi wyczerpał znamiona czynu zabronionego. Podzieliła też przekonanie, że czyn ten był publiczny. Jak podał portal, zdaniem prokuratury oskarżony nie tylko propagował reżimy totalitarne, ale też pochwalał ich działalność, w tym mord na polskich oficerach dokonany w lesie katyńskim.

Sprawą Bartosza Tomassiego zajmie się Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Według portalu fakt24.pl Bartosz Tomassi za wpis na Facebooku został wyrzucony z partii Zmiana. – Sam rozumiał, że przesadził i było to nie na miejscu – mówił temu portalowi w sierpniu zeszłego roku Tomasz Jankowski, sekretarz generalny ugrupowania.

W maju zeszłego roku lider prorosyjskiej Zmiany Mateusz P. został zatrzymany przez ABW i usłyszał zarzut szpiegostwa.

źródło:
Zobacz więcej