„Nonszalancja, anonimowe blokady”. Jan Rulewski ogłosił separację z PO

Jan Rulewski ogłosił separację z Platformą Obywatelską. Senator zarzucił kierownictwu klubu PO blokowanie inicjatyw legislacyjnych. W liście, który zamieścił na swojej stronie internetowej, polityk – przedstawiający się jako „bezpartyjny członek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej” – pisze, że odpowiedzią na propozycje był „klimat nonszalancji, anonimowych blokad, braku szacunku dla wykonanej pracy”.

„PO miała swoich ludzi w sądach”. Rulewski komentuje swe słowa sprzed lat

– Nadal twierdzę, że w mniejszym zakresie, ale taki był promień oddziaływania PO. Swoimi poglądami, zachowaniem, postawą oddziaływała na sądy, na...

zobacz więcej

„Nie zyskiwały uznania studyjne i konkretne inicjatywy legislacyjne dot. m.in. nadzoru nad warunkami pracy, wieku emerytalnego, abonamentu rtv, zasiłków rodzinnych, w tym 500+, a ostatnio sytemu alimentacyjnego” – wymieniał senator.

Listę zamyka zarzut cenzury. „Ostatnio doszło nawet do ocenzurowania, przez kierownictwo PO (odmowa publikacji), wypowiedzi na łamach wewnętrznego biuletynu. Śmieszne, gdyż jej treść dotycząca nowego systemu alimentacyjnego została wcześniej opublikowana w mediach publicznych. A jeszcze wcześniej znana była naszym ministrom z gabinetu cieni i innym notablom platformerskim” – pisze Rulewski.

I kończy: „Powiedzmy sobie szczerze, godność moja i innych utknęła na widelcu! To znak, że tego rodzaju stosunki nie mogą być kontynuowane”.

Senator zaznaczył, że postanawia „utrzymywać relacje z PO na zasadzie autonomii (...), bronić zachowania w Polsce wartości demokracji, praworządności, sprawiedliwości i otwartości na ruchy obywatelskie (..), do końca kadencji podejmować współpracę w Senacie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, szczególnie z senatorami PO (...,) umożliwić korzystanie z mojego dorobku legislacyjnego przez KP PO”.

Rulewski jest senatorem PO od 2007 roku. W 2015 roku został wybrany do Senatu po raz trzeci z rzędu. W przeszłości był szefem regionu bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, a w latach 1991-2001 był posłem (związkowym, UD, UW). W czasach PRL Jan Rulewski był działaczem opozycji antykomunistycznej, internowanym w stanie wojennym, potem aresztowanym (do 1984 r.). Z powodu swej działalności podziemnej stracił wtedy pracę.

źródło:
Zobacz więcej