„To zaszczyt mieć za matkę Królową”. Jasnogórskie Śluby Narodu odnowione

Na Jasnej Górze trwają główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. Głównym punktem obchodów była msza święta dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio. – To wielki zaszczyt mieć za matkę Królową – powiedział papież Franciszek w orędziu, którego nagranie obejrzeli uczestnicy uroczystości. – Częstochowa to miejsce, w którym Matka Boża jednoczy nas wszystkich – podkreśliła w rozmowie z TVP Info premier Beata Szydło, która przybyła na uroczystości.

Msza Franciszka na Jasnej Górze. To podzięka za 1050-lecie chrztu Polski

Papież Franciszek na Jasnej Górze odprawił mszę świętą, będącą dziękczynieniem za Chrzest Polski przed 1050 laty. We mszy uczestniczyli m.in....

zobacz więcej

– Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą – mówił papież Franciszek do pielgrzymów. Jego przemówienie wyemitowano na początku uroczystej mszy świętej na Jasnej Górze.

Jak powiedział Franciszek, pielgrzymi mają zwyczaj powierzać Maryi wszystko: „przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, radości i troski waszego osobistego życia i życia waszego umiłowanego kraju”.

– Bardzo mile wspominam fakt, iż dokonałem tego razem z wami w zeszłym roku, gdy przeniknął mnie wzrok Matki, gdy moje oczy spotkały się z oczyma Madonny, gdy powierzałem Jej sercu to, co znajdowało się w moim i w waszym sercu. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja przybyłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski – zaznaczył Franciszek.

Papieskie korony ozdobiły jasnogórski obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Na Jasnej Górze został uroczyście odsłonięty obraz Matki Bożej Częstochowskiej wraz z nowymi koronami. Uroczystość odbyła się tuż przed mszą...

zobacz więcej

Prezydent i premier na Jasnej Górze

Wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy, która rozpoczęła się w sobotę przed południem na wałach Jasnej Góry, powitał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Wezwał do modlitwy o mądrość i jedność dla Polaków – aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

– Częstochowa to miejsce refleksji nad przeszłością i przyszłością – powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z TVP Info przeprowadzonej na Jasnej Górze. – Polska w ważnych momentach jest zjednoczona – dodała.

Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Mówił o potrzebie przemiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. – Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości – powiedział. – Szanujmy ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia – podkreślił abp Polak. Odnowienie ślubów

W trakcie mszy odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył w sobotę dźwięk jasnogórskich fanfar.

To będzie niezwykły banknot. Upamiętni Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowy banknot o nominale 20 zł. Ma upamiętnić 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

zobacz więcej

„Jasna Góra – Polska Kana”

Wieczorem odbędzie się wielkie widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra – Polska Kana”, transmitowane przez Telewizję Polską. To przedstawienie dziejów narodu polskiego, splatających się z historią Jasnej Góry. Weźmie w nim udział ponad 500 osób. Nie zabraknie pełnych rozmachu rekonstrukcji, efektów pirotechnicznych i zastosowania najnowszego sprzętu multimedialnego.

Widzowie będą mogli wysyłać wiadomości sms, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc poszkodowanym w nawałnicach.

Nocne czuwanie

Uroczystości zakończy nocne czuwanie modlitewne (godz. 23.00–4.00) w Bazylice Jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia „Jezus na Stadionie”.

Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się 8 września 1717 roku. Wizerunek został udekorowany koronami papieskimi przez biskupa Krzysztofa Szembeka. Wydarzenie zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

źródło:
Zobacz więcej