Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szef MSZ o manewrach Zapad: tak duże są niepotrzebne

Zapad 2013 (fot. REUTERS/Alexei Druzhinin/RIA Novosti/Kremlin)

– Obawy budzi olbrzymia skala ćwiczeń wojskowych Zapad'17, która jest niepotrzebna; ani Rosji, ani Białorusi nic ze strony NATO nie zagraża – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Wyraził nadzieję, że manewry nie będą miały „napastliwego charakteru”.

Dworczyk: są obawy, że Rosja nie wycofa wszystkich sił z Białorusi po ćwiczeniach Zapad

Jest wiele wątpliwości i obaw dotyczących ćwiczeń Zapad '17, może się okazać, że nie wszystkie siły i środki zostaną wycofane przez Rosję z...

zobacz więcej

Waszczykowski pytany na wspólnej konferencji prasowej z szefami dyplomacji Rumunii i Turcji o obawy krajów wschodniej flanki NATO w związku z odbywającymi się na terytorium Białorusi manewrami powiedział, że podczas rozmów ministrów i ich wcześniejszego spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem wyrażono „troskę, obawy, przede wszystkim, jeśli chodzi o skalę tego ćwiczenia”, w którym może wziąć udział „kilkadziesiąt, nawet do stu tysięcy żołnierzy”.

– Taka skala jest dzisiaj zbędna w Europie, ponieważ ani Rosji, ani tym bardziej Białorusi nie zagraża nikt, szczególnie nikt z naszej części Europy i ze strony NATO, więc organizowanie tak olbrzymich manewrów jest zbędne, niepotrzebne, (jest) niepotrzebnym wysiłkiem – przekonywał szef polskiej dyplomacji.

Niebezpieczeństwem związanym z tak dużą skalą zaangażowania wojskowego jest też – według niego – to, że „zawsze może (to) prowadzić do jakichś niezamierzonych nawet incydentów wojskowych”.

– Czekamy spokojnie na zakończenie tych ćwiczeń, mamy nadzieję, że nie będą one miały charakteru napastliwego, nie będą ćwiczone scenariusze agresywne, ponieważ, tak jak powiedziałem, ani Białorusi, ani Rosji ze strony naszych krajów i naszego Sojuszu nic nie zagraża, co wymagałoby realizowania takich dużych, na taką szeroką skalę ćwiczeń wojskowych – dodał Waszczykowski.

Manewry Zapad'17 mają się odbyć w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

źródło:

Zobacz więcej