RAPORT

Pogarda

„Konzentrationslager Auschwitz”. W Nowym Jorku otwarto wystawę

Centrum Polsko-Słowiańskie edukuje Amerykanów (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Centrum Polsko-Słowiańskie edukuje Amerykanów (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Najnowsze

Popularne

W nowojorskim Centrum Polsko-Słowiańskim otwarto wystawę „Konzentrationslager Auschwitz”. Obrazuje ona historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Rozebrali się w Auschwitz. 11 osób usłyszało zarzuty znieważenia miejsca pamięci

Zarzuty znieważenia miejsca pamięci usłyszeli w sobotę uczestnicy piątkowego incydentu w Muzeum Auschwitz. 11 osób rozebrało się w ramach...

zobacz więcej

– Chcemy pokazać tę wystawę nowojorczykom, ludziom, którzy nie znają historii, którzy używają błędnych sformułowań dotyczących okresu II wojny światowej i Holokaustu, i uciekają się czasem do takich przeinaczeń jak „polskie obozy koncentracyjne”. Ekspozycja ma pomóc wyedukować tych ludzi, rozproszyć ich wątpliwości, jeśli je mają, i odpowiedzieć na ich pytania – powiedziała szefowa CPS Bożena Kamińska.

Złożona z ponad 30 plansz ekspozycja jest kopią wystawy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, zorganizowanej dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa, które w latach 1940-45 miało miejsce w Auschwitz-Birkenau. Została wypożyczona Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie, która rozpowszechnia ją w USA.

Autorzy wystawy zwracają uwagę, że Auschwitz jest dzisiaj dla świata symbolem Holokaustu, masowej zagłady Żydów, jednak zanim ich pierwszy transport został wysłany do komór gazowych, w obozie zginęły tysiące Polaków i sowieckich jeńców wojennych.

Zgromadzone plansze ze zdjęciami i opisami ilustrują genezę i cele niemieckiej agresji oraz przypominają nazistowską ideologię i początek II wojny światowej.

To już 26. Marsz Żywych. Tysiące osób przejdą z Auschwitz do Birkenau

Około 10 tysięcy osób weźmie w poniedziałek udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Żydzi z całego świata oraz Polacy w Dniu Pamięci o Ofiarach...

zobacz więcej

Od 1 września

Wystawa koncentruje się nie tylko na przedstawieniu m.in. nieludzkich warunków, deportacji, systemu terroru i kar wobec więźniów oraz eksterminacji Żydów, ale też streszcza zasady nazistowskiej polityki wobec Żydów i wyjaśnia, czym był Holokaust. Opowiada o pierwszych więźniach obozu, którzy byli Polakami. Wskazuje, że Oświęcim stanowił narzędzie terroru wobec polskiej ludności cywilnej, i mówi o poniesionych stratach materialnych.

Jak podkreśliła Kamińska, w Nowym Jorku wystawa z opisami w języku angielskim jest nastawiona przede wszystkim na odbiorcę amerykańskiego, bo Polaków na ogół nie trzeba uczyć o wydarzeniach II wojny światowej. – Mamy obowiązek przekazywać te informacje Amerykanom. Trzeba to wciąż powtarzać ludziom, którzy mieszkają tutaj i są najczęściej w tym zakresie niewyedukowani i niedoinformowani – dodała.

– Początkowo panowało przekonanie, że polski rząd czy też niektórzy ludzie kolaborowali z Niemcami, ale ta wystawa pokazuje, że Polacy są bardzo wrażliwi na losy innych narodów. Generalnie mówiąc, trzeba zrozumieć, że nienawiści należy położyć kres. (Ta wystawa) to bardzo dobry pomysł – powiedział na otwarciu Abraham Perlstein, wiceszef Rady Dzielnicowej Nr 1 na Brooklynie.

Współorganizatorami wystawy na Greenpoincie są Fundacja Kultury Polskiej w Bostonie oraz nowojorski wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej