„Kościelni męczennicy od początku stawiali czynny opór przeciwko nazizmowi”

– Kościelni męczennicy od samego początku stawiali czynny opór przeciwko nazizmowi. Mój współbrat, jezuita, błogosławiony Rupert Mayer cały czas był przeciwko Hitlerowi. Kiedyś poszedł nawet na spotkanie NSDAP, żeby im się sprzeciwić. Niemcy powitali go oklaskami, bo myśleli, że przyszedł się do nich przyłączyć – stwierdził w programie „Gość poranka” ojciec Mariusz Bigiel, jezuita i rekolekcjonista. Tłem rozmowy była 73. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

„To był rozbiór Europy Środkowo-Wschodniej”. 78. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Wspomnienie jest obchodzone w rocznicę zawarcia w 1939 r. paktu...

zobacz więcej

23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego podpisali w Moskwie układ o nieagresji.

Konsekwencją paktu Ribbentrop-Mołotow był czwarty rozbiór Polski.

Najważniejszą częścią paktu Ribbentrop-Mołotow był tajny protokół, który dokładnie opisywał podział Europy Środkowo-Wschodniej na niemiecką i sowiecką strefę wpływów.

Pakt doprowadził do wybuchu II wojny światowej oraz masowych prześladowań, deportacji i mordów dokonywanych przez Niemców i komunistów.

Dokument przesądził też o losie Polski i innych państw na wiele dziesięcioleci.

źródło:
Zobacz więcej