Prezydent nie zacznie obchodów 1 września na Westerplatte?

Westerplatte (fot. flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland)

1 września o godz. 4.40 rano prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu – podaje „Rzeczpospolita”. Jak podkreśla gazeta, poprzednicy prezydenta obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zaczynali od Westerplatte.

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte

zobacz więcej

„Przez rok przekonywałem prezydenta, by 1 września rano był w Wieluniu. Taka wizyta jest ważna z punktu widzenia polskiej racji stanu i polityki historycznej. W świat powinien pójść mocny komunikat, że 1 września 1939 r. Niemcy zbombardowali Wieluń, zaatakowali bezbronną ludność cywilną i zniszczyli ponad 75 proc. cywilnych obiektów” – cytuje burmistrza Wielunia Pawła Okrasę gazeta.

Okrasa w rozmowie z gazetą zaznacza również, że „Andrzej Duda obiecał przyjechać do Wielunia jeszcze w kampanii wyborczej, jako kandydat na prezydenta”.

Inna kolejność

Jak pisze gazeta, burmistrz przypomniał, że w przeszłości w Wieluniu w rocznicę wybuchu II wojny światowej byli Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Obchody zaczęli oni jednak rano na Westerplatte, a do Wielunia przyjechali po południu. Andrzej Duda najpierw ma być w Wieluniu.

Dziennik informuje też, że zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na pytanie o obecność prezydenta Dudy w Wieluniu nie zaprzecza, że taka wizyta się odbędzie, zapowiada jednak, że oficjalny komunikat poda wkrótce biuro prasowe Kancelarii.

Zgodnie z ustaleniami gazety 16 sierpnia w mieście pojawiło się Biuro Ochrony Rządu, które sprawdziło miejsca, w których pojawi się prezydent.

źródło:
Zobacz więcej