RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ubecy szantażują kwitami. „Skompromitujemy tę bandę mściwych oszołomów”

Byli funkcjonariusze służb mają dysponować kompromitującymi materiałami (fot. IPN)
Byli funkcjonariusze służb mają dysponować kompromitującymi materiałami (fot. IPN)

Trwa mobilizacja wśród byłym funkcjonariuszy służb PRL. Wobec wejścia w życie ustawy dezubekizacyjnej, która obniży im emerytury i renty, planują publikować kompromitujące materiały, m. in. dotyczące orientacji seksualnej polityków.

Dotknięci ustawą dezubekizacyjną będą się mogli odwołać w lokalnym sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby wszystkie sądy w Polsce mogły rozpatrywać odwołania funkcjonariuszy, których dotknęła ustawa...

zobacz więcej

– Już wkrótce społeczeństwo dowie się wiele nowego o władzy. Trwa wielka mobilizacja wśród kolegów. Nie będziemy już tylko manifestować i publikować listy otwarte. Po prostu skompromitujemy tę bandę mściwych oszołomów – zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualna Polska pan Jerzy, były pracownik Służby Bezpieczeństwa i policji.

Mnożą się zgony

Portal podaje, że po otrzymaniu decyzji MSWiA o obniżce świadczeń śmierć poniosło 12 byłych funkcjonariuszy służb PRL. To udokumentowane przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP przypadki samobójstw, zawałów serca i udarów.

Byli pracownicy służb PRL domagają się od posłów cofnięcia przepisów zmniejszających emerytury. Niektórzy – sugeruje WP – zamierzają wytoczyć cięższe działa. Grożą opublikowaniem dokumentów archiwalnych z uczelni, zakładów pracy, jednostek wojskowych, które mają skompromitować polityków.

Przekonują, że dysponują również opiniami osobowymi z podstawowych organizacji partyjnych, wnioskami o nagrody itd. Ma się w nich znajdować wiele sformułowań, które politykom byłyby wybitnie nie na rękę, np. „wybitnie aktywny na rzecz partii” i temu podobne.

Kartoteka homoseksualistów

Rozmówca portalu twierdzi, że wśród jego znajomych krąży już wyniesiona z jednej z Komend Wojewódzkich kartoteka homoseksualistów, co prawda aktualna na koniec lat 80., ale – jak przekonuje – wielu wówczas „rozpracowywanych” to dziś osoby publiczne.

Zgodnie z ustawą debuzekizacyjną byli funkcjonariusze organów bezpieczeństwa PRL nie będą mogli dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura lub renta wypłacana przez ZUS. Emeryci – do 2,1 tys. zł brutto, czyli ok. 1,7 tys. zł na rękę, a renciści – maksymalnie 1640 zł brutto. Oznacza to nierzadko nawet wielotysięczne obniżki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej