RAPORT

Pogarda

Jest zmiana decyzji. To „S”, a nie KOD zorganizuje obchody na pl. Solidarności

Najnowsze

Popularne

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zmienił decyzję prezydenta miasta Gdańska i przyznał „S” prawo do organizowania obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych na pl. Solidarności – poinformował portal tysol.pl. To odpowiedź na wniosek złożony w tej sprawie przez „Solidarność” Stoczni Gdańskiej. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do szefa MSWiA.

Spór o obchody Sierpnia ’80. „S” Stoczni Gdańskiej obawia się prowokacji

„Solidarność” Stoczni Gdańskiej zwróciła się do wojewody pomorskiego o „rozpatrzenie działań prawnych” zabezpieczających organizowane przez „S”...

zobacz więcej

31 sierpnia w Gdańsku 37. rocznicę Sierpnia'80 świętować chciały w podobnym czasie NSZZ „Solidarność” i Komitet Obrony Demokracji. Decyzja wojewody pomorskiego oznacza, że – mimo zgody władz Gdańska – w wymienionych przez wojewodę godzinach pomorski KOD nie będzie mógł zorganizować na pl. Solidarności własnych obchodów.

Pomorski KOD zamierzał to zrobić o godz. 19 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W wiecu mieli wziąć udział m.in. pierwszy przywódca „S” Lech Wałęsa i dawny działacz „S” Władysław Frasyniuk.

„S” Stoczni Gdańskiej zwróciła się do wojewody pomorskiego o „rozpatrzenie działań prawnych” zabezpieczających organizowane przez „S” obchody. Zdaniem związkowców organizacja w tym samym czasie manifestacji KOD „zagraża bezpieczeństwu publicznemu”.

Biuro prasowe wojewody poinformowało, że: „Wojewoda pomorski Mariusz Drelich wyraził dziś zgodę na zorganizowanie zgromadzeń cyklicznych na pl. Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zgoda została udzielona decyzją administracyjną. Zgoda dotyczy organizacji przez zarząd gdańskiego NSZZ „S” uroczystości mających na celu uczczenie rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych corocznie w dniu 31 sierpnia przez kolejne 3 lata począwszy od dnia 31 sierpnia bieżącego roku. W godzinach od 12 do 19.30”.

Od tej decyzji przysługuje odwołanie do szefa MSWiA.

Lider pomorskiego KOD Radomir Szumełda powiedział w środę wieczorem PAP, że KOD odwoła się od decyzji wojewody pomorskiego; zapewnił też, że KOD nie odstępuje od planów organizacji obchodów.

„Chodziło o prowokację”

– Spodziewałem się takiej decyzji wojewody i przyjąłem ją z ulgą – skomentował w TVP Info Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL, szef warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”.

– Przecież co roku „Solidarność”, jako spadkobierca, posiada ciągłość organizacyjną i personalną, bo przecież we współczesnej „S” są ludzie, którzy ją zakładali. Działaczom KOD-u nie chodziło o świętowanie, ale o zwykłą prowokację – ocenił.

W ramach obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” zaplanował na 31 sierpnia uroczyste posiedzenie w Sali Akwen w budynku „Solidarności”. Następnie, jak co roku, w Bazylice św. Brygidy (o godz. 17.), odbędzie się msza, po której wyruszy marsz na Plac Solidarności pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Na początku kwietnia br. weszła w życie nowelizacja Prawa o zgromadzeniach autorstwa posłów PiS, którą parlament uchwalił w grudniu 2016 roku. Nowe zasady dały m.in. możliwość otrzymania zgody na zgromadzenia cykliczne.

Zgodnie z nowelą, wojewoda może wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy ma wydawać decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji przysługuje odwołanie do sądu.

Za cykliczne uważane są takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie „w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej