Raport

#FabrykahejtuPO

„Rosja nielegalnie okupuje Krym”. Ostre słowa kard. Parolina w Moskwie

Władimir Putin i kard. Pietro Parolin (fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT)

Zgrzyt podczas wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina w Moskwie. W trakcie spotkania z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem hierarcha podkreślił, że Rosja nielegalnie okupuje należący do Ukrainy Krym.

Dzieci w Donbasie pójdą do szkoły? Czwórka normandzka poparła decyzję o rozejmie

Liderzy państw tzw. czwórki normandzkiej – Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy – którzy rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, poparli...

zobacz więcej

O ostrych słowach Parolina poinformowała ukraińska gazeta katolicka „Katołyćkyj ohladacz” (Obserwator katolicki), powołując się na włoską agencję misyjną AsiaNews.

Wbrew prawu

Kardynał przypomniał władzom Federacji Rosyjskiej, że jej postępowanie wobec Krymu nie odpowiada prawu międzynarodowemu. Wezwał Rosję, aby przestała łamać prawo międzynarodowe i aby szukała takiego wyjścia z obecnej sytuacji, które zadowoliłoby sąsiednie kraje i całą wspólnotę międzynarodową.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w letniej rezydencji prezydenta Boczarow Ruczej na przedmieściach Soczi.

– Ogólnoludzkie wartości humanitarne, których bronią Stolica Apostolska i Rosyjski Kościół Prawosławny, leżą u podstaw stosunków katolicko-prawosławnych i między Rosją jako państwem a Watykanem – powiedział Putin.

Żebro w szkatułce. W Moskwie powitano relikwie świętego Mikołaja

W niedzielę, po raz pierwszy od 930 lat, miasto Bari we włoskiej Apulii opuściły relikwie św. Mikołaja, biskupa Miry. Fragment żebra świętego,...

zobacz więcej

Zadowolony z dialogu

– Wiem, że eminencja rozmawiał z patriarchą Cyrylem. Witamy z zadowoleniem ten dialog, jaki rozpoczął się bezpośrednio między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską – przyznał Putin.

Prezydent zapowiedział, że jego kraj jest gotów otworzyć w 2018 r. w Watykanie wystawę rosyjskiej sztuki duchowej pt. „Od pisania ikon do awangardy”. Byłby to rewanż za wystawę arcydzieł sztuki chrześcijańskiej z Muzeów Watykańskich, która na przełomie zeszłego i tego roku odbyła się w moskiewskiej Galerii Tretjakowskiej, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Prezydent wyraził za to „szczególną wdzięczność w imieniu chrześcijan Rosji” – swemu gościowi i papieżowi Franciszkowi.

Kard. Parolin oświadczył, że widzi „w stosunkach między obu Kościołami nową dynamikę, która pojawiła się w ostatnich miesiącach i latach”. Wyraził nadzieję, że „wszyscy uczestnicy tego procesu będą nadal działać w tym samym kierunku, aby nasze współdziałanie było jeszcze szersze i bliższe”.

Agencje nie informują, żeby komentując stosunki między Watykanem a Federacją Rosyjską duchowny powtórzył zarzut postawiony Ławrowowi. Kard. Parolin wyraził zadowolenie z „różnych inicjatyw, kontaktów i spotkań”. Przypomniał i podkreślił, że w przededniu obecnego spotkania podpisano porozumienie o „ruchu bezwizowym dla dyplomatów obu stron”.

źródło:
Zobacz więcej